Kiedy możemy mówić o wzmożonym wypadaniu włosów?
Wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet
U mężczyzn, wypadanie włosów często wiąże się z wypadaniem włosów na tle androgenowym, podczas gdy u kobiet częściej można zaobserwować sezonowe przerzedzenie włosów na skutek czynników takich jak stres, przemęczenie czy nieodpowiednia dieta. Wiele kobiet zauważa także zmiany w gęstości włosów po ciąży, w okresie menopauzy lub w związku ze zmianami pracy tarczycy.
Przed zagłębieniem się w temat najczęstszych powodów wzmożonego wypadania włosów, warto pokrótce wspomnieć o cyklu życia włosa. Wyróżnia się tu 3 główne fazy: fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. Po zakończeniu cyklu włos wypada, a na jego miejscu zaczyna rosnąć nowy. Wzmożone wypadanie włosów może wystąpić, gdy równowaga między tymi fazami zostaje zaburzona. Jest to stan, który może być frustrujący dla osoby, która go doświadcza.
Kiedy mówimy o wzmożonym wypadaniu?
Wzmożonym wypadaniem włosów nazywamy stan, w którym dzienna utrata włosów jest większa niż zazwyczaj i trwa przez dłuższy okres. Może to prowadzić do ich widocznego przerzedzenia - zwłaszcza na wierzchołku głowy.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Tutaj niewątpliwie warto wspomnieć o sezonowych niedoborach w diecie i braku jej urozmaicenia. Białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk są szczególnie ważne dla wzrostu i witalności włosów. Niewłaściwa dieta może prowadzić do słabych, cienkich i łamliwych włosów.
Stres
Stres, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu pracy jelit, a przede wszystkim działać na nasze nawyki czy wybory żywieniowe. To z kolei może wiązać się z brakiem istotnych składników odżywczych, co odbija się na kondycji włosów.
Stres oksydacyjny
Stres oksydacyjny to nic innego, jak nadmiar wolnych rodników w komórkach w organizmu. Ten odgrywa istotną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym również w zdrowiu i wyglądzie włosów.
Palenie tytoniu sprzyja m. in. nadprodukcji wolnych rodników, które mogą uszkadzać białka, lipidy i DNA, także w komórkach włosów. To z kolei może doprowadzić do osłabienia, łamliwości i matowego wyglądu. Zanieczyszczone powietrze może zawierać toksyczne substancje, które osadzają się na skórze głowy i włosach, powodując uszkodzenia i łamliwość. Dla przykładu smog może wpływać na barwę i ogólną strukturę włosów.
Leki
Niektóre leki mogą wpływać na kondycję włosów jako skutek uboczny. Przykładowo niektóre antybiotyki lub leki na ciśnienie mogą prowadzić do tymczasowego wypadania włosów. W takich przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem w celu dostosowania lub modyfikacji leczenia.
Szkodliwe substancje w kosmetykach
Niejednokrotnie w składach produktów do pielęgnacji włosów dostrzec można parabeny, silikony, silne detergenty (SLS, SLES), oleje mineralne i parafiny. Mogą one wpływać negatywnie na skórę głowy i osłabiać włosy, powodując ich łamliwość i matowość.
Jak radzić sobie ze wzmożonym wypadaniem włosów?
Odpowiednia pielęgnacja, dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz unikanie negatywnych czynników środowiskowych i chemicznych mogą znacząco wpłynąć na zdrowie włosów. W przypadku problemów z wzmożonym wypadaniem włosów należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak dermatolog czy trycholog, który może zidentyfikować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie postępowanie, w tym zmiany w stylu życia.
Zawsze jednak warto pamiętać, aby stosować:
- Odpowiedną dietę - bogatą w witaminy, składniki mineralne i białko.
- Odpowiednią pielęgnację - stosowanie delikatnych, naturalnych kosmetyków.
- Efektywnie radzić sobie ze stresem – np. poprzez medytację, regularny odpoczynek, aktywne spędzanie czasu.
Właściwa suplementacja dla wsparcia zdrowia włosów
W utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci istotną rolę odgrywa również odpowiednia suplementacja, będąca uzupełnieniem codziennej diety. Właściwie dobrane witaminy i składniki mineralne mogą znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu włosów. Suplement diety Vitapil® jest bogatym źródłem składników odżywczych pomagających zachować zdrowe włosy i mocne paznokcie.
Składniki takie jak biotyna i cynk wspierają zdrowie włosów, podczas gdy jod i niacyna mają korzystny wpływ na skórę. Cynk dodatkowo pomaga w utrzymaniu zdrowych paznokci. Zawarta w preparacie miedź oddziaływuje na prawidłową pigmentację włosów, a wyselekcjonowane składniki takie jak witamina B12 i foliany uczestniczą w procesach syntezujących białka włosa i paznokci oraz w procesach podziału komórek, w tym cebulki włosa, skóry i paznokci.
Biotyna wpływa na twardość i grubość paznokci. Cennym składnikiem jest także bambus, będący źródłem krzemionki, która występuje naturalnie we włosach. Jak pokazują wyniki badań, ma pozytywny wpływ na skórę i łamliwe, kruche paznokcie.
Jak zatem widać, właściwie dobrana suplementacja może być ważnym elementem w strategii utrzymania zdrowia i piękna włosów, skóry i paznokci. Jest to szczególnie istotne w przypadku narażenia na czynniki, które mogą je osłabiać, takie jak nieodpowiednia dieta, stres czy agresywne zabiegi kosmetyczne.
Podsumowanie
Podsumowując, wzmożone wypadanie włosów jest bardzo niekomfortowym procesem. Można jednak znacznie je ograniczyć i znaleźć rozwiązanie na taki stan rzeczy. Wymagane jest jednak właściwe rozpoznanie przyczyn i podjęcie odpowiednich środków zaradczych.
W codziennych staraniach o piękne i zdrowe włosy, skórę i paznokcie należy przede wszystkim pamiętać o zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Korzystne efekty przynosi również suplementacja bogata w niezbędne dla zdrowia włosów składniki odżywcze. Przykładem takiego suplementu jest Vitapil®, którego pozytywne zmiany w kondycji skóry głowy i włosów zauważyło aż 91,9% uczestniczek badania przeprowadzonego na grupie 247 testerek.
Istotne jest również poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem, a także wprowadzenie delikatnej i przemyślanej pielęgnacji. Kompleksowe działanie ma bowiem ogromną moc w trosce o zdrowe i piękne włosy.