PE zdecydował ws. immunitetów Jakiego, Kempy, Poręby i Mazurek. Chodzi o kontrowersyjny spot PiS

Nina Nowakowska
09 listopada 2023, 11:25 • 1 minuta czytania
Parlament Europejski poparł wniosek o uchylenie immunitetu czworgu eurodeputowanym Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o Beatę Kempę, Beatę Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Porębę. Powodem był nienawistny spot PiS.
Czworo europosłów Zjednoczonej Prawicy straciło immunitety. Chodzi o kontrowersyjny spot PiS. Fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Wniosek o uchylenie immunitetów europosłom Zjednoczonej Prawicy (Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie) złożono we wtorek (7.11). Następnie przegłosowała go komisja prawna Parlamentu Europejskiego.


Chodzi o ksenofobiczny spot PiS

Wspomniana czwórka ma odpowiedzieć przed polskim sądem za promowanie ksenofobicznego, antyimigranckiego spotu PiS. Materiał swojej emisji doczekał się przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Miał ostrzegać przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej, a eurodeputowani mieli go polubić lub udostępnić.

Akt oskarżenia przeciwko politykom złożył aktywista Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Działacz oskarżył europosłów o naruszenie artykułu 256. Kodeksu karnego. Przepis ten mówi m.in. o nawoływaniu do nienawiści. Za przestępstwa opisane w tym paragrafie, grożą nawet 3 lata więzienia. Akt oskarżenia dotyczył nie tylko polityków udostępniających nienawistną treść, ale także jej autorów.

Według Euractiv, wniosek o głosowanie nad uchyleniem immunitetu europosłom PiS złożyła sędzia Edyta Snastin-Jurkun, członkini stowarzyszenia Iustitia.

Jaki zabiera głos

Sprawę skomentował we wtorek jeden z oskarżonych, Patryk Jaki. Według niego całość ma być polityczną nagonką, ponieważ posłowie "Zjednoczonej Prawicy" "Za bardzo im przeszkadzają w UE".

"Chcą nas posadzić z art. 256 KK na 3 lata więzienia i przez skazanie - zakazać kandydowania w wyborach. Za bardzo im przeszkadzamy w UE" – czytamy w jego wpisie, który zamieścił na platformie "X".

Jak podkreślił we wpisie Patryk Jaki, za zdjęciem immunitetu jemu i partyjnym kolegom już wcześniej (na etapie prac komisji) głosowali przedstawiciele opozycji demokratycznej (KO, Polski 2050, Lewicy i PSL), która w ostatnich wyborach parlamentarnych otrzymała sejmową większość.

Czytaj także: https://natemat.pl/523003,uchylenie-immunitetu-europoslom-pis-jaki-skomentowal-co-jest-powodem