Cyklon Wencke wkracza do Polski. Takich temperatur dawno u nas nie było
Cyklon Wencke wkracza do Polski. Takich temperatur dawno u nas nie było
Z prognoz IMGW wynika, że w piątek będzie na ogół zachmurzenie duże, ale pojawią się większe przejaśnienia i lokalne rozpogodzenia na północy i zachodzie kraju. W centrum, na wschodzie i południu Polski okresami wystąpią opady deszczu.
Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr miejscami około 8 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 11°C.
Z kolei sobota na południowym wschodzie i północnym zachodzie będzie pogodna, a na pozostałym obszarze na ogół pochmurna z większymi przejaśnieniami i miejscami opadami deszczu.
Na północy początkowo możliwy jest również deszcz ze śniegiem i opady do około 10 mm. Po południu Polski opady będą stopniowo zanikać. Temperatura maksymalna od 7°C na północy, około 11°C w centrum, do 14°C na południu. Chłodniej będzie jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej – około 5°C.
W przyszłym tygodniu będzie nawet 16 stopni na plusie
Niedziela będzie raczej pogodna i bez opadów. Jedynie na wschodzie i północy Polski, zwłaszcza początkowo pojawi się większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu. W dzień najchłodniej będzie nad morzem – do 7°C, w centrum około 13°C, a najcieplej na południu – do 15°C.
Poniedziałek w całym kraju minie z zachmurzeniem zmiennym i przelotnym deszczem miejscami na północy, wchodzie i południu Polski. Temperatura wahać się będzie od 11°C do 15°C, a chłodniej będzie nad morzem – około 8°C.
We wtorek jedynie w zachodniej połowie kraju będzie pochmurno i deszczowo, a na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C na północny i zachodzie oraz od 11°C do 16°C na południu i wschodzie.
W środę i czwartek w zachodniej połowie kraju będzie pochmurno z opadami deszczu, a we wschodniej na ogół słonecznie i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7°C na północnym zachodzie, około 12°C w centrum, do 14-16°C na południu.
Jaka będzie pogoda w marcu, kiedy zaczyna się wiosna?
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypadnie już za niecały miesiąc, czyli 21 marca. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali już też aktualizacje prognozy pogody na najbliższe pięć tygodni. Okazuje się, że na początku marca będzie ciepło, ale deszczowo.
Wysokie temperatury, które opanowały Polskę w lutym, mają utrzymać się również na początku marca. Trend ten odczują zwłaszcza mieszkańcy wschodniej części kraju, gdzie termometry pokażą ponad 6 st. C. więcej niż zwykle. Najmniejsza anomalia prognozowana jest na Ziemi Lubuskiej, gdzie wyniesie ona 2-3 st. C.
W późniejszych tygodniach aura zacznie się ochładzać i zbliżać do średniej wieloletniej. Już w połowie miesiąca anomalia wyniesie zaledwie 1,8 st. C. Choć na wschodzie wciąż będzie dosyć ciepło, im dalej na zachód, tym różnica ta będzie zmniejszać.
Nagły zwrot akcji nastąpi w drugiej połowie marca. Wówczas, głównie na zachodzie kraju i w Tatrach, termometry wskażą niższe wartości niż zazwyczaj. Według tvn24.pl okres od 18 do 24 marca, w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, może zostać zaklasyfikowany jako chłodny. W pozostałych częściach Polski temperatury będą kształtować się na poziomie normy. Więcej na ten temat piszemy tutaj.