Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby PAIH. Chodzi o aferę wizową
– Jest u nas CBA, współpracujemy. Sprawa dotyczy programu Poland Buisness Harbour i sprawdzenia dokumentów. To program realizowany przez agencję, w której jesteśmy operatorem ścieżki biznesowej. Dotyczy relokacji pracowników i przedsiębiorców do Polski – wyjaśnił w rozmowie z Interią rzecznik prasowy PAIH Marcin Graczyk.
CBA weszło do siedziby PAIH
Jak podkreślił, "działania odbywają się na zlecenie Komisji śledczej ds. afery wizowej". Zdaniem Graczyka "Agencja wykazuje otwartość, wolę współpracy i przekazuje dokumenty".
Według informacji z rządowej strony, program Poland Buisness Harbour to "komplementarny zestaw narzędzi i usług, promujący budowę sukcesu zagranicznych specjalistów z branży IT na terytorium RP, w oparciu o wiedzę, nowoczesne standardy i bliskie relacje handlowe z sąsiadami oraz światem".
Swoim zasięgiem obejmuje Białoruś, Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę, gdzie realizuje postulaty "Polskiego Ładu". Podkreślono również, że mieszkańcy wskazanych krajów mogą ubiegać się o przyspieszoną ścieżkę wizową.
Specjalny rodzaj wizy
Mowa o specjalnej wizie PBH, która jako jedyna pozwala specjalistom IT aplikować wspólnie z rodziną, pracować bez konieczności uprzedniego uzyskania pozwolenia na pracę i zakładać działalności gospodarcze na zasadach analogicznych do obywateli Polski.
Poland Business Harbour jest organizowany przez Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Wawrzyk i Edgar K. przed komisją
Przypomnijmy, że Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. afery wizowej w grudniu 2023 roku. Celem organu jest zbadanie legalności, prawidłowości, celowości oraz nadużyć i zaniedbań ws. legalizacji pobytu części cudzoziemców na terytorium Polski.
Podejrzewa się, że aż 350 tys. wiz dla migrantów z 20 państw Afryki oraz Bliskiego Wschodu mogło zostać wydanych z naruszeniem przepisów.
Zakres prac komisji obejmie okres od 12 listopada 2019 do 20 listopada 2023 roku. 6 lutego odbyło się pierwsze robocze posiedzenie komisji, której przewodniczy poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.
W poniedziałek 26 lutego rozpoczęło się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery wizowej. W jego ramach odbędzie się przesłuchanie byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka oraz jego współpracownika Edgara K.
Czytaj także: https://natemat.pl/540569,robocze-posiedzenie-komisji-ds-afery-wizowej-oto-potencjalni-swiadkowie