Zaskakujący zwrot w pogodzie. Po nadzwyczajnym ociepleniu przyjdą mrozy
Zaskakujący zwrot w pogodzie – śnieżyce i mrozy
Luty 2024 w historii pogody zapisał się jako wyjątkowo ciepły – pobił nowy rekord miesięcznej anomalii temperatury po 34 latach. W wielu rejonach był także wyjątkowo mokry. Początek marca będzie również cieplejszy niż zazwyczaj. Portal fanipogody.pl wskazuje, że w marcu jest szansa, że pierwszy raz od początku roku temperatura sięgnie 20°C! Warto też zaznaczyć sobie w kalendarzu okres od 1-5 marca 2024 r., ponieważ wtedy na termometrach ma pojawić się nawet 14-20°C. Z profilu CMM na Facebooku można dowiedzieć się, że w połowie marca pojawią się ujemne anomalie temperatur powietrza – czyli może być nawet chłodniej od średniej z lat 1991-2020. Najcieplejsze mają być więc pierwsze dni marca.
W większości kraju temperatura sięgnie 15-16 stopni Celsjusza. Miejscami może popadać deszcz, pojawić się wiatr, ale ten będzie umiarkowany. Większe sumy opadowe są możliwe dopiero w okolicach 2 dekady marca 2024 r. Kształtować się będą także ośrodki wysokiego ciśnienia, które zaczną przynosić więcej dłuższych przejaśnień i rozpogodzeń.
Czytaj także: Znamy prognozę pogody na cały marzec. Synoptycy: będzie gwałtowna zmiana trendu
Jak wskazuje twojapogoda.pl okresami nie można wykluczyć akcentów zimowych z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach i wyżynach. Jednak najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie marca 2024 r. zimy termicznej z tego nie będzie.
W skali miesięcznej marzec 2024 r. na przeważającym obszarze Polski zapisze się najprawdopodobniej jako miesiąc z ilością opadów poniżej normy wieloletniej bądź w normie klimatycznej.
Śnieg spadnie co najwyżej w Tatrach. Po weekendzie zacznie się przedwiosenna "normalność", w której zawiera się niestety nie tylko słońce.
Ochłodzenie odczujemy przede wszystkim w połowie pierwszego tygodnia marca. Na północy i północnym wschodzie temperatury spadną do 1-2 stopni. W pozostałych rejonach kraju bariery 6 stopni Celsjusza. Lekki mróz może pojawić się nocą.
Synoptycy wskazują, że w połowie przyszłego tygodnia deszcz i deszcz ze śniegiem obejmie większą część kraju. Pokrywa śnieżna nie utrzyma się jednak długo, bo temperatury będą dodatnie.
Jak wskazują synoptycy pierwsza dekada marca 2024 r. zapowiada się z ujemną anomalią opadów w Polsce, ale także wielu krajach europejskich. 6 marca 2024 r. i później rozpoczynać zacznie się ochłodzenie.
Na początku przyszłego tygodnia powszechny stanie się mróz nocami w wielu regionach który szczególnie będzie występował nocami i o poranku w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Główne pocieszenie jest takie, że do zimy termicznej (okresu, gdy temperatura spada na dłużej poniżej 0 stopni Celsjusza) się nie zbliżymy.