Bundeswehra nadchodzi z pomocą Ukrainie. Strategiczny ruch Niemiec ws. wojny
Bundeswehra nadchodzi z pomocą Ukrainie. Strategiczny ruch armii Niemiec
Ponadto w ramach nowego pakietu pomocowego zostanie dostarczonych 100 opancerzonych pojazdów piechoty i 100 pojazdów transportowych. Całkowita wartość pakietu pomocowego wynosi około 500 milionów euro.
Z kolei w poniedziałek minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z Pistoriusem w Warszawie. – 26 marca aktywujemy jako współliderzy koalicję zdolności opancerzonych na rzecz wsparcia Ukrainy. To jest jedna z najważniejszych koalicji – przekazał nasz szef MON na wspólnej konferencji z niemieckim politykiem.
Niemcy dalszą pomoc dla Ukrainy Niemcy deklarowali także podczas ostatniego szczytu Trójkąta Weimarskiego. – Stoimy niezłomnie u boku Ukrainy. Pokazaliśmy to od początku wojny. Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją – mówił mediom kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak wskazał, celem Niemiec, Francji i Polski jest "aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji".
Scholz: Będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy
Poinformował też, co ustalono podczas spotkania z premierem Polski i prezydentem Francji. – Będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym – przekazał.
Zakup pocisków dla Ukrainy zaplanowali najpierw Czesi wraz z partnerami w Europie, w tym oczywiście z Niemcami. Ten plan zakłada zdobycia dla Ukrainy 800 000 pocisków artyleryjskich. Znalazł on już wsparcie i wystarczające fundusze w Europie.
– Czesi podjęli bardzo pozytywną inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej poza Europą. Kraje oferują pieniądze, także mój kraj, zapewniając środki na ten cel. Musimy iść do przodu. Ukraina potrzebuje dziś broni i amunicji – stwierdził w poniedziałek łotewski minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš.
Co ważne, "Wall Street Journal" pisał w weekend, że wiele stolic europejskich podpisało się pod czeskim planem zakupu amunicji na rynkach międzynarodowych i jak najszybszego wysłania jej do Ukrainy oraz obiecano finansowanie wszystkich 800 tys. pocisków.
Jakie kraje na to się składają? Według doniesień mediów następujące kraje przekażą na to fundusze: Niemcy (ponad 500 mln dolarów), Belgia (218 mln dolarów), Holandia (ponad 110 mln dolarów), Portugalia (110 mln dolarów), Szwecja (33 mln dolarów) i Słowenia (1 mln dolarów).
Czytaj także: https://natemat.pl/547340,szef-mon-po-spotkaniu-z-pistoriusem-ws-ukrainy-aktywujemy-koalicje