PiS wygrał, ale... przegrał. Tu znajdziesz dokładne wyniki wyborów samorządowych
Na drugim miejscu w wyborach do sejmików województw uplasowała się Koalicja Obywatelska, która według badania exit poll uzyskała poparcie na poziomie 31,9 proc. Ostatnie miejsce na wyborczym podium zajęła Trzecia Droga. Na to ugrupowanie w wyborach samorządowych w 2024 roku głos oddało 13,5 proc. wyborców.
Kolejne miejsca zajęły: wspólny komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców z wynikiem 7,5 proc., Lewica, na którą w skali kraju zagłosowało 6,8 proc. Polaków oraz Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
Pamiętajmy jednak, że ugrupowania mogą wchodzić w różne lokalne koalicje, dlatego aktualne wyniki nie przesądzają jeszcze o tym, kto przejmie władzę w danym regionie. Wygląda jednak na to, że wiele samorządów wojewódzkich czekają zmiany. Z sondażu exit poll wynika, że Koalicja Obywatelska wygrała w 10 województwach, a Prawo i Sprawiedliwość w 6.
KO triumfuje w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim. PiS wygrywa w sejmikach województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Takie były wyniki wyborów samorządowych w 2018 roku
Przypomnijmy bowiem, iż w wyborach samorządowych w 2018 roku wygrało Prawo i Sprawiedliwość w aż dziewięciu województwach: dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, małopolskim oraz lubelskim. W skali kraju partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 34,13 proc. głosów oddanych na kandydatów do sejmików.
Natomiast Koalicja Obywatelska przed niemal już sześcioma laty cieszyła się zwycięstwem w województwach opolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, pomorskim oraz wielkopolskim i łącznym wynikiem na poziomie 26,97 proc.
W 2014 roku wyniki wyborów samorządowych zaskoczyły
Ciekawe rozstrzygnięcie miały jeszcze wcześniejsze wybory samorządowe. Otóż w 2014 roku łeb w łeb z głównymi ugrupowaniami szło Polskie Stronnictwo Ludowe. Przed dekadą ludowcy byli zdolni do zdobycia aż 23,88 proc. głosów w wyborach do sejmików województw, tylko nieznacznie ustępując PiS (28,89 proc.) i Platformie Obywatelskiej (26,29 proc.).
Takie wyniki sprawiły, że ostatecznie PiS rządziło jedynie w jednym województwie – podkarpackim, gdzie zapewniło sobie samodzielną większość. Pozostałe regiony przejęły sojusze zbudowane w oparciu o ówczesną koalicję rządzącą PO-PSL.