Projekty dot. liberalizacji aborcji przeszły! Będzie specjalna komisja, która je rozpatrzy
Głosowano w piątek nad czterema projektami: dwoma Lewicy, która chce nie tylko legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, ale też dekryminalizacji w przypadku osób, które pomagają w usunięciu ciąży.
Jednym Koalicji Obywatelskiej, która oczekuje legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży, czyli zgodnie z zapowiedziami kampanijnymi Donalda Tuska. I jednym Trzeciej Drogi, która optuje za powrotem tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. oraz referendum.
Głosowania nad powołaniem komisji
Za przyjęciem odrzucenia pierwszego projektu Lewicy w pierwszym czytaniu głosowało 442 posłów, 204 było za, 223 przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.
Za przyjęciem odrzucenia drugiego projektu Lewicy w pierwszym czytaniu głosowało 444 posłów, 206 było za, 222 przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.
Za przyjęciem odrzucenia projektu Trzeciej Drogi w pierwszym czytaniu głosowało 444 posłów, za było 171, przeciw 244, wstrzymało się 23. Sejm wniosek odrzucił.
Za przyjęciem odrzucenia projektu KO w pierwszym czytaniu głosowało 444 posłów, za 206, przeciw 222, wstrzymało się 16. Sejm wniosek odrzucił.
Wszystkie projekty ustaw zostały skierowane do dalszego procedowania w komisji nadzwyczajnej, której powołanie zostanie poddane pod głosowanie w dalszej części obrad.
Kto zasiądzie w komisji?
Jeszcze w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że prawdopodobnie w piątek Sejm powoła nadzwyczajną komisję do spraw rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji.
Kto w niej zasiądzie? Z ramienia PiS trafią do niej posłanki Marlena Maląg i Katarzyna Sójka, była ministra zdrowia. Oprócz nich klub PiS będą reprezentować Joanna Borowiak, Dominika Chorosińska, Agnieszka Górska, Maria Kurowska, Anna Kwiecień, Anna Milczanowska, Olga Semeniuk-Patkowska, Józefa Szczurek-Żelazko i Agata Wojtyszek.
Ze strony Koalicji Obywatelskiej w komisji zasiądą m.in. Monika Rosa i Katarzyna Piekarska. Dojdą do nich z Katarzyna Piekarska, Anna Sobolak, Jolanta Niezgodzka, Alicja Łepkowską-Gołaś, Sylwia Bielawska, Dorota Łoboda, Maciej Wróbel i Paweł Bliźniuk.
Klub PSL będą reprezentować Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska. Z ramienia Polski 2050 do komisji trafią Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Ewa Szymanowska. Klub Lewicy zasili komisję kolejnymi dwoma paniami: Anną Marią Żukowską i Marceliną Zawiszą. Konfederację ma reprezentować Karina Bosak.
Podział miejsc jest zgodny z partyjnym parytetem. Ile czasu będzie debatowała komisja? Nie wiadomo, ale ekspresowych rozstrzygnięć raczej nie ma się co spodziewać.
Czytaj także: https://natemat.pl/551531,sejm-stracil-dzien-na-bezowocne-debaty-co-dalej-z-liberalizacja-aborcji