Dom pogrzebowy i gabinet osobliwości. Oto, jakie atrakcje zobaczymy w Noc Muzeów w Warszawie [LISTA]
Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku. Tzw. Lange Nacht der Museen w Berlinie cieszyło się tak wielką popularnością, a jego fenomen szybko dopadł inne miasta, w tym m.in. Paryż i Amsterdam.
W 2024 roku świętujemy 20. edycję Nocy Muzeów w Polsce. Wyjątkowe wystawy i spacery przewidziano nie tylko w Warszawie, ale także w Toruniu, Trójmieście, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Lublinie. Skupmy się jednak na stolicy. Oto, jakie atrakcje warto mieć na uwadze.
Warszawa: Co warto zobaczyć w Noc Muzeów 2024? [LISTA]
Zwiedzanie schronu z lat 50.
Huta ArcelorMittal organizuje w Noc Muzeów spacer po schronie przeciwatomowym z lat 50. - Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej. "Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem" – podają organizatorzy. Na wydarzeniu obowiązują zapisy.
- Gdzie? Ul. Kasprowicza 132, Bielany
- Godziny otwarcia: od godz. 19 do 22.30
Muzeum Polskiej Wódki
Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na spacer wokół dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Uczestnicy usłyszą wykład o historii polskiej wódki, a także warszawskiej Pragi. Na udział w wydarzeniu należy się zapisać z wyprzedzeniem.
- Gdzie? Pl. Konesera 1, Praga-Północ
- Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Centrum Nauki Kopernik
W Centrum Nauki Kopernik zwiedzający poznają humanoidalnego robota obdarzonego sztuczną inteligencją, a także jego robotycznego psiego pupila. Otwarte zostanie również kosmiczne Planetarium i Teatr Wysokich Napięć. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
- Gdzie? Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 15 do północy
Gabinet osobliwości Głównej Biblioteki Lekarskiej
W Głównej Bibliotece Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie zostanie otwarty gabinet osobliwości, w którym zobaczymy zbiory "przyprawiające o gęsią skórkę". Czego możemy się spodziewać? Między innymi dwóch kołtunów z przełomu XIX i XX wieku.
- Gdzie? Ul. Jazdów 1A, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
W Pałacu Czackim odbędą się cztery wystawy: "Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963), "Jesteś moim słońcem" z pracami Kozieradzkiej i Szuszkiewicza, "System wczesnego ostrzegarnia" poświęcona prof. Rajmundowi Ziemskiemu, a także "Medium serigraficzne dzisiaj. Międzynarodowa wystawa kolekcji ISSO".
- Gdzie? Ul. Krakowskie Przedmieście 5, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 19 do 1
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oferuje oprowadzanie po aktualnych wystawach obiektu - zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Z okazji 400. lecia Zamku Ujazdowskiego odbędzie się również specjalne spacer po budynku.
- Gdzie? Ul. Jazdów 2, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 18 do 1 (grupy po ok. 40 osób)
Noc Muzeów w Zachęcie
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta przygotowała z okazji Nocy Muzeów 2024 aż pięć wystaw.
"Problemowe prezentacje: 'Z popiołów', 'Zza gór się słońce wznosi blade' oraz 'Datament' (wcześniej na Biennale Architektury w Wenecji) – poruszają tematy mrocznej ekologii, możliwości odradzania się przyrody i wirtualnej rzeczywistości statystyk. 'Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii' i 'Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki' to przekrojowe, monograficzne wystawy" – czytamy w opisie.
- Gdzie? Pl. Małachowskiego 3, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 19 do godz. 1
"Cele bezpieki. Areszt MBP 1945-1954"
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza chętnych na zwiedzanie piwnic resortu i wystawę "Cele Bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954", która dotyczy losów prześladowanych Powstańców Warszawskich. Organizatorzy sugerują, by - ze względu na charakter przedstawianych treści - zwiedzający mieli ukończone 16 lat.
- Gdzie? Al. Ujazdowskie 11, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Noc Muzeów z Powstańcami Warszawskimi
Związek Powstańców Warszawskich zaprasza na wystawę "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności", a także spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego: Jerzym Substykiem i Bogdanem Bartnikowskim. "Będzie to opowieść o ludziach, ich emocjach, strachu i radościach" – czytamy w notce prasowej wydarzenia.
- Gdzie? Ul. Długa 22, Śródmieście
- Godziny otwarcia: od godz. 14 do 15 / spotkanie godz. 19 do 22
Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zachęcają mieszkańców miasta do zapisywania się na organizowane przez siebie wydarzenia. Ochotnicy zwiedzą Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, wystawę "Szuka dobrego myślenia", Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów. Wystawy odbędą się w towarzystwie kuratorów i edukatorów.
- Gdzie? Ul. Agrykola 1, Śródmieście
- Godziny otwarcia: bezpłatne zwiedzanie w godz. 19-1
Noc Muzeów w Domu Pogrzebowym Służew
W Domu Pogrzebowym Służew odbędzie się wystawa poświęcona różnym kulturom, obrzędom, zwyczajom, a także technikom chowania zmarłych. Mistrz ceremonii pogrzebowych opowie o swojej profesji, a miłośnicy muzyki poważnej wysłuchają koncertu. Udostępnione zostaną pomieszczenia na co dzień niedostępne dla osób postronnych, a goście poznają tajniki pracy patomorfologa" – zachęcają organizatorzy.
- Gdzie? Ul. Fosa 19A, Ursynów
- Godziny otwarcia: od godz. 18 do 1 (grupy po ok. 40 osób)
Nocne zwiedzanie dżungli
Ogród Botaniczny w Powsinie oferuje zwiedzanie dżungli (szklarni) z przewodnikiem. Jako atrakcje zapowiedziano także pokazy ognia oraz warsztaty z lepienia bomb kwietnych.
- Gdzie? Ul. Prawdziwka 2, Ursynów
- Godziny otwarcia: spacery o pełnych godzinach: 20, 21 i 22