"Nie możemy w to uwierzyć". Nie żyje ceniony aktor i reżyser Jan Szurmiej
"Nie możemy w to uwierzyć. Dzisiaj odszedł od nas Jan Szurmiej. Jan Szurmiej, który całe swoje życie był z nami, a my z Nim. Na razie, nie jesteśmy w stanie nic więcej napisać" – czytamy w oświadczeniu Teatru Żydowskiego w Warszawie. Komunikat podpisała jego szefowa Gołda Tencer wraz z całym zespołem.
Nie żyje Jan Szurmiej. Aktor i reżyser związany był z Teatrem Żydowskim
Kim był Szurmiej? Artysta ukończył studia w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim. Był tam aktorem w latach 1971–1991.
Następnie sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego teatrów muzycznych: Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie w latach 1991-1995. Był również odtwórcą takich ról jak m.in.: Hunon w "Dybuku", Happy w "Śmierci komiwojażera", Benia Krzyk w "Zmierzchu", Christian Hortkopf w "Jakubie i Ezawie".
"Od wielu lat współpracował z teatrami w Polsce i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: "Sztukmistrz z Lublina", "Wielka woda", "Zorba" – wyliczono w jego biografii podanej na stronie TŻ.
W Teatrze Żydowskim wyreżyserował z kolei takie spektakle jak: "Skrzypek na dachu" (2002), "Straszna gospoda" (2007) oraz "Ach! Odessa-Mama...".
Jan Szurmiej miał bogaty dorobek artystyczny
TŻ przypomina też, że zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa, "Dybuku" Stefana Szlachtycza, "Austerii" Jerzego Kawalerowicza, "Królewskich snach" Grzegorza Warchoła, "Szulerze" Adka Drabińskiego, "Facetach do wzięcia" Janusza Kondratiuka.
Teatr Żydowski w jego biografii przypomina także, że w uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1985), Medal 30-lecia Agencji Artystycznej PAGART za promowanie kultury polskiej za granicą (1987), Grand-Prix na festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu za musical "Piaf" (1993) czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury (2005).
Czytaj także: https://natemat.pl/557486,johnny-wactor-nie-zyje-aktor-general-hospital-zginal-podczas-kradziezy