Lekarz o dekalogu bezpiecznego seksu. "Zaproponuj to nowemu partnerowi"

Beata Pieniążek-Osińska
01 sierpnia 2024, 15:46 • 1 minuta czytania
"Jeśli nie chcesz przywieźć z wakacji poważnego problemu - zapamiętaj i zastosuj" - radzi ginekolog dr Maciej Jędrzejko, który przygotował dekalog bezpiecznego seksu. To 10 najważniejszych zasad, które uchronią cię przed problemami.
Lato sprzyja infekcjom intymnym z wielu powodów. Sprawdź, jak ich uniknąć caiaimage/ East News

Dr Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa, ostrzega, że okres wakacyjny, to czas wzrostu infekcji intymnych i to z wielu powodów.


"Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. W okresie wakacyjnym, obfitującym w upalne dni, pocimy się znacznie bardziej oraz zażywamy częstszych kąpieli, zapominając o osuszeniu miejsc intymnych i chodzimy - czasem przez kilka godzin - w wilgotnych strojach kąpielowych" – relacjonuje ekspert i wyjaśnia, że to skutkuje wzrostem liczby typowych infekcji intymnych, zarówno grzybiczych jak też bakteryjnych.

Dodatkowo – jak wskazuje – "w okresie letnim u większości ludzi wzrasta libido (popęd płciowy) ze względu na zwiększoną ilość atraktantów - np. skąpe ubrania, dekolty, mini spódniczki, stroje kąpielowe pań, nagie torsy panów, które są ważnym, pobudzającym seksualnie bodźcem wizualnym".

Do tego wakacyjne wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu nowych relacji i romansów, co zwiększa prawdopodobieństwo przygodnych zbliżeń seksualnych i ryzykownych zachowań seksualnych.

Choroby przenoszone "tą" drogą

Ekspert zwraca uwagę, że zwiększona aktywność seksualna automatycznie zwiększa ryzyko infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową, takich jak HIV, HPV, kiła, rzeżączka, bakteriozy atypowe (głównie Ureaplazma, Chlamydia, Mycoplazma), a także opryszczka narządów płciowych (wirus HSV), rzęsistek pochwowy oraz rzadko (ze względu na modę na depilację okolic łonowych) - wszawica łonowa.

"Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę, że drogą płciową przenoszą się również groźne zakażenia wirusami zapalenia wątroby - WZW typu B i C. Specjaliści chorób zakaźnych alarmują, że od kilku lat mamy niepokojący przyrost zakażeń wirusem HIV (AIDS) o mniej więcej 100% rok do roku!" - ostrzega ginekolog.

Dodaje, że choroby takie jak kiła (syfilis, tryper), rzeżączka czy gruźlica, które przez ostatnie lata były uznawane za rzadkie, od kilku lat znów się pojawiają m.in. w związku z migracją ludności z krajów, gdzie zaniedbano szczepienia i edukacji zdrowotnej.

"Pamiętaj, że dzisiaj na kiłę, rzeżączkę, bakteriozy atypowe, opryszczkę i grzybicę mamy dość skuteczne i w miarę łagodne dla organizmu leki, ale na HPV (wirus brodawczaka) nie mamy jeszcze leków, a na HIV, mimo że mamy leki, to są one silnie toksyczne i nie powodują pełnego wyleczenia, a jedynie zahamowanie postępu choroby(...)" – przypomina.

Ekspert opracował 10 najważniejszych zasad bezpiecznego seksu, które mają chronić przed przywiezieniem z wakacji poważnego problemu.

Dekalog bezpiecznego seksu

Jak radzi dr Maciej Jędrzejko, zapamiętaj i zastosuj:

Ekspert przypomina też, że "bezpieczny seks to seks za świadomą zgodą wszystkich uczestników, z pełnym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz niechcianą ciążą".

Dodaje też, że masz prawo powiedzieć: "STOP, pokaż mi wyniki swoich badań, a ja Ci pokażę swoje, bo chcę, żebyśmy oboje cieszyli się cudownym seksem i nie narażali się wzajemnie na poważne problemy zdrowotne".

Na koniec ostrzega: "Rozważ, czy 15 minut zabawy z nieznajomym partnerem jest warte ryzyka wielu miesięcy (a czasem lat) leczenia okolic intymnych, cierpienia, a czasem kalectwa seksualnego do końca życia".