Bierzesz któryś z tych leków? Uważaj na słońce i lepiej się nie opalaj [LISTA]

Beata Pieniążek-Osińska
07 sierpnia 2024, 07:25 • 1 minuta czytania
Na brak słońca nie można w tym roku w wakacje narzekać. Jednak są tacy, którzy go nie lubią, ale też tacy, którzy powinni uważać, jeżeli biorą określone leki. Niektóre medykamenty mogą bowiem wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne – ostrzega GIS. Co to oznacza? Zamiast opalenizny z urlopu możesz przywieźć plamy na skórze, poparzenia słoneczne i problemy ze zdrowiem. Oto czarna lista leków dla wielbicieli słońca.
Jeżeli przyjmujesz te leki, szczególnie chroń skórę przed słońcem. Filip Naumienko/REPORTER

Wybierając się na wakacje szczególnie do ciepłych krajów, ale biorąc pod uwagę prognozy na sierpień, także w zakątki naszego kraju, pamiętaj o tym, aby chronić się przed słońcem, szczególnie gdy przyjmujesz określone leki.


Zamiast pięknej opalenizny możesz bowiem wrócić ze zmianami na skórze w postaci nieestetycznych plam lub śladami po poparzeniu słonecznym.

Łączenie niektórych leków ze słońcem może bowiem prowadzić do powstania ciemnych przebarwień, niebieskich lub szarych plam, sinoczerwonych przebarwień na twarzy, przebarwień rogówki i tęczówki. Inne doprowadzają do poparzeń słonecznych. Niektóre zmiany znikną w miarę szybko, niektóre po tygodniach lub miesiącach leczenia, a część może pozostawić blizny i trwałe ślady na całe życie.

Dlatego przed urlopem przeczytaj ulotki zażywanych leków i nie lekceważ ostrzeżeń.

GIF ostrzega

Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował właśnie komunikat, w którym przypomina, które leki mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Jeśli stosujesz któryś z poniższych leków, pamiętaj więc o stosowaniu preparatów z wysokimi filtrami chroniącymi przed wystąpieniem fotodermatoz. Skórę przed słońcem można chronić także poprzez odpowiednią odzież ochronną.

Jeżeli chcesz uniknąć reakcji fotoalergicznej czy fototoksycznej unikaj też przebywania na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia.

Co istotne, możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej lub fotoalergicznej nie dotyczy tylko kilku godzin po podaniu leku.

Czarna lista leków dla wielbicieli słońca

O jakie leki chodzi? Lista jest całkiem spora i znajdują się na niej m.in. dość popularne antybiotyki, leki przeciwzapalne czy leki przeciwcukrzycowe po antykoncepcję hormonalną.

Oto leki, które mogą fotouczulać lub być fototoksyczne:

Lepiej wrócić z wakacji bez opalenizny, ale uniknąć dzięki temu paskudnych plam lub poparzenia słonecznego na skórze.

Właściwa ochrona przed promieniowaniem UV to również profilaktyka raka skóry.