Pogoda w październiku jeszcze mocno zaskoczy. Jest nowa prognoza długoterminowa
Jak podaje TVN Meteo, po weekendzie czeka nas dużo chłodniejsza pogoda. I tak z prognozy Tomasza Wasilewskiego wynika, że do środy w Polsce będzie nie więcej niż 14 stopni Celsjusza, a we wschodniej części kraju tylko 9-10 st. C.
Prognoza długoterminowa na październik
"Później, pod koniec tygodnia, zacznie się ocieplać i w czasie najbliższego weekendu możemy spodziewać się 18 st. C na zachodzie i południu kraju, a następnie, w kolejnym tygodniu nawet 19 st. C." – prognozuje ekspert telewizji.
Następnie po tych cieplejszych dniach od 22 października zacznie się spadek temperatury i pod koniec miesiąca będzie już dużo chłodniej, bo od 8 do 13 stopni.
Jaką mamy obecnie pogodę i jaka czeka nas noc? Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że zachmurzenie nadal jest duże z większymi przejaśnieniami, a na południowym zachodzie pojawią się rozpogodzenia.
Miejscami pojawi się przelotny deszcz, a na północnym wschodzie suma opadów wyniesie do 15 mm. Temperatura minimalna od 2 st. C na Podhalu, 3 st. C w Suwałkach, do 8 st. C na zachodzie i 10 st. C nad morzem. Na północy i wschodzie nadal trzeba uważać na silny wiatr.
Są też już wstępne prognozy na zimę. I tak zbliżająca się zima 2024/2025, według niemieckich analiz meteorologicznych, może przynieść duże zróżnicowanie temperatur i warunków pogodowych w Europie Środkowej.
Wstępne, pierwsze prognozy na zimę
Choć długoterminowe modele pogodowe wskazują, że nadchodzące miesiące będą cieplejsze niż zwykle, nie wykluczają one nagłych i intensywnych ochłodzeń, które mogą objąć m.in. Niemcy, Polskę, Czechy i Słowację.
Eksperci z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD), analitycy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) oraz przedstawiciele amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) są zgodni w ocenie, że nasz region wciąż może być wystawiony na okresowe fale mrozu.
Zima między Łabą a Bugiem cieplejsza niż zwykle ma być w regionach południowych, ale tych relatywnie nisko położonych. Zwłaszcza w grudniu temperatury mogą utrzymywać się tam nieco powyżej średniej wieloletniej.
Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom, nie wyklucza to pojawienia się dni, kiedy termometry wskażą wartości istotnie poniżej zera. Szczegóły opisaliśmy w tym tekście.
Czytaj także: https://natemat.pl/571774,niemcy-sprawdzili-i-juz-wiedza-takie-sa-prognozy-dla-europy-na-te-zime