Pogoda w październiku jeszcze mocno zaskoczy. Jest nowa prognoza długoterminowa

redakcja naTemat
13 października 2024, 16:10 • 1 minuta czytania
Ten weekend jest wietrzny i deszczowy, ale październik nas jeszcze zaskoczy wysokimi temperaturami. Z najnowszej prognozy długoterminowej wynika, że zobaczymy na termometrach nawet 20 stopni na plusie. Na to przyjedzie nam jeszcze poczekać jednak kilka dni.
Pogoda długoterminowa. Wiadomo, jaka będzie reszta października. Fot. Fot. Wxcharts.com

Jak podaje TVN Meteo, po weekendzie czeka nas dużo chłodniejsza pogoda. I tak z prognozy Tomasza Wasilewskiego wynika, że do środy w Polsce będzie nie więcej niż 14 stopni Celsjusza, a we wschodniej części kraju tylko 9-10 st. C.


Prognoza długoterminowa na październik

"Później, pod koniec tygodnia, zacznie się ocieplać i w czasie najbliższego weekendu możemy spodziewać się 18 st. C na zachodzie i południu kraju, a następnie, w kolejnym tygodniu nawet 19 st. C." – prognozuje ekspert telewizji.

Następnie po tych cieplejszych dniach od 22 października zacznie się spadek temperatury i pod koniec miesiąca będzie już dużo chłodniej, bo od 8 do 13 stopni.

Jaką mamy obecnie pogodę i jaka czeka nas noc? Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że zachmurzenie nadal jest duże z większymi przejaśnieniami, a na południowym zachodzie pojawią się rozpogodzenia.

Miejscami pojawi się przelotny deszcz, a na północnym wschodzie suma opadów wyniesie do 15 mm. Temperatura minimalna od 2 st. C na Podhalu, 3 st. C w Suwałkach, do 8 st. C na zachodzie i 10 st. C nad morzem. Na północy i wschodzie nadal trzeba uważać na silny wiatr.

Są też już wstępne prognozy na zimę. I tak zbliżająca się zima 2024/2025, według niemieckich analiz meteorologicznych, może przynieść duże zróżnicowanie temperatur i warunków pogodowych w Europie Środkowej.

Wstępne, pierwsze prognozy na zimę

Choć długoterminowe modele pogodowe wskazują, że nadchodzące miesiące będą cieplejsze niż zwykle, nie wykluczają one nagłych i intensywnych ochłodzeń, które mogą objąć m.in. Niemcy, Polskę, Czechy i Słowację.

Eksperci z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD), analitycy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) oraz przedstawiciele amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) są zgodni w ocenie, że nasz region wciąż może być wystawiony na okresowe fale mrozu.

Zima między Łabą a Bugiem cieplejsza niż zwykle ma być w regionach południowych, ale tych relatywnie nisko położonych. Zwłaszcza w grudniu temperatury mogą utrzymywać się tam nieco powyżej średniej wieloletniej.

Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom, nie wyklucza to pojawienia się dni, kiedy termometry wskażą wartości istotnie poniżej zera. Szczegóły opisaliśmy w tym tekście.

Czytaj także: https://natemat.pl/571774,niemcy-sprawdzili-i-juz-wiedza-takie-sa-prognozy-dla-europy-na-te-zime