Nowe zasady w Kościele za sprawą "ustawy Kamilka". Tego nie mogą robić księża
Archidiecezja Wrocławska wprowadziła zasady mające na celu ochronę dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa w kontaktach z duchownymi. Podkreślono zarówno ustawową, jak i moralną odpowiedzialność Kościoła w tym zakresie.
Duchownym zakazano przebywania z dziećmi w warunkach odizolowanych lub "sam na sam". Rozmowy indywidualne, mające na celu dobro dziecka mogą odbywać się wyłącznie za zgodą rodziców i nigdy w godzinach nocnych.
Spotkania z dziećmi muszą odbywać się w miejscach publicznych, a transport dzieci prywatnymi samochodami przez duchownych jest zabroniony bez zgody rodziców. Aby zrobić zdjęcie lub nagrać film z udziałem dziecka, konieczna jest zgoda opiekunów, a do publikacji – zgoda pisemna. Wyjątek stanowią zdjęcia grupowe wykonane w miejscach publicznych, np. podczas komunii.
W kontekście wizyt duszpasterskich (tzw. kolędy) wprowadzono zasadę, że "do udziału w kolędzie należy zapraszać tylko takie osoby (służba liturgiczną, organista, zakrystianin, kościelny), które wykazują się odpowiednią dojrzałością".
"Ustawa Kamilka"
Podstawą wprowadzenia nowych zasad była m.in. "Ustawa Kamilka", czyli nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2023 roku. Jak pisaliśmy w naTemat.pl jej nazwa pochodzi od tragicznej historii Kamilka z Częstochowy – ośmioletniego chłopca, który zmarł 8 maja 2023 roku w wyniku przemocy domowej. Sprawa ta wstrząsnęła opinią publiczną.
Nowe standardy w Archidiecezji Wrocławskiej mają na celu wzmocnienie działań prewencyjnych i budowanie zaufania wobec działań Kościoła w zakresie ochrony najmłodszych.
Czytaj także: https://natemat.pl/569651,wywiad-anna-krawczak