Nowy ranking drożyzny, ceny rosną w zawrotnym tempie. Te produkty przebiły nawet masło
Według raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" opracowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito, w listopadzie ceny w sklepach wzrosły średnio o 5,5 proc. rok do roku. To wzrost w porównaniu z październikiem (5,4 proc.) i wrześniem (4,9 proc.). Badanie obejmowało produkty z 17 kategorii, w tym żywność, napoje, alkohole i inne artykuły.
To te produkty podrożały najbardziej
Na pierwszym miejscu w rankingu drożyzny znalazły się warzywa. W listopadzie ich ceny wzrosły o 11,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a w październiku i wrześniu wynosiły odpowiednio 11,1 proc. i 10,8 proc..
"Listopad to okres, w którym kończą się zbiory warzyw sezonowych w Polsce, a dostępne na rynku produkty pochodzą głównie z magazynów, chłodni lub importu. Wyższe koszty przechowywania i transportu wpływają na wzrost cen. Poza tym należy pamiętać o znacząco niższych zbiorach warzyw w tym roku" – wyjaśnia dr Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito.
Na drugim miejscu uplasowały się produkty tłuszczowe, takie jak masło, margaryna czy olej, z podwyżką na poziomie 10,4 proc. Wzrost cen masła nie dotyczy tylko Polski – podobne problemy mają inne kraje europejskie. Przyczyną są rosnące koszty surowców, transportu, opakowań i pracy.
Dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito wskazała na wysokie koszty produkcji masła, związane z suszą i powodziami, które zniszczyły pastwiska. Dodała, że cena tony masła na Europejskiej Giełdzie Energii EEX przełamała już barierę ok. 8,1 tys. euro.
Podium "drożyzny" zamykają słodycze i desery, które podrożały o 10,2 proc. Eksperci wskazują na rosnące koszty kakao, energii i transportu.
Na czwartym miejscu rankingu znalazł się nabiał – ceny wzrosły średnio o 8,1 proc. Wzrost ten wynika z kosztów utrzymania bydła i ograniczonej podaży mleka. Tuż za nim uplasowały się owoce z podwyżką na poziomie 7,4 proc.
Tyle zapłacimy za masło w 2025r.
Jak pisaliśmy w naTemat.pl według ekspertów z Hiper-Com Poland, UCE Research oraz Grupy BLIX, ceny masła w przyszłym roku mogą nadal rosnąć. Globalne czynniki, takie jak koszty energii, wysokie ceny mleka i ogólna inflacja, sprawiają, że koszt 10 zł za kostkę może stać się normą szybciej, niż myślimy.
"Cena 10 zł za kostkę może stać się normą już w pierwszej połowie 2025 roku" – zaznaczył w raporcie dr Krzysztof Łuczak.
Czytaj także: https://natemat.pl/581015,prognozy-cen-masla-w-2025-r-standardem-bedzie-10-zl-za-kostke