Prezenty od Mikołaja do czytania. 5 intrygujących książek do kupienia pod choinkę
Wydawnictwo Poznańskie jako jedno z najdłużej działających w Polsce to zdecydowanie dobry adres, jeśli szukacie mądrych, ciekawych i intrygujących książek na gwiazdkowy prezent dla miłośników i miłośniczek poszerzającej wiedzę literatury. Co w tym roku Mikołaj przywiezie ze słynnego domu wydawniczego przy historycznej ul. Fredry w Poznaniu? Oto 5 tytułów, które powinno się znaleźć w jego worku na prezenty.
1. "Najgorsze randki świata" – Agata Romaniuk
W dzisiejszych czasach randkowanie to nie lada sztuka, niektórzy nazywają go nawet sportem ekstremalnym, w którym doświadcza się wiele porażek. Jakich błędów wystrzegać się, szukając drugiej połówki? Co można zrobić, żeby randka okazała się udana i udało się wreszcie znaleźć miłość? Na te pytania stara się odpowiedzieć socjolożka Agata Romaniuk na stronach tej zabawnej, choć miejscami i gorzkiej książki.
Reportaż "Najgorsze randki świata"zabiera czytelników do labiryntu, po którym poruszają się randkujący/e. Autorka opisuje historie cudze i własne, korzysta z dorobku biologii ewolucyjnej i ekonomii behawioralnej, sięga też do literatury, sztuki i popkultury: pani Bovary, Wokulski, Carrie Bradshaw i Bridget Jones. Wszystko to składa się na edukacyjną opowieść, którą szczególnie powinni wysłuchać poszukujący/e miłości.
2. "Dieta bogata w fakty" – Dr Idz
Zgodnie z trendem prowadzenia zdrowego trybu życia dieta jest tym słowem, które odmienia się przez wszystkie przypadki. Szkopuł w tym, że w tym zalewie informacji roi się od dietetycznych mitów i internetowych półprawd. To właśnie z nimi postanowił rozprawić się dr Idrees Mughal, znany w sieci jako @dr_idz, ekspert, który cieszy się sympatią prawie dwóch milionów obserwujących na TikToku.
Książka "Dieta bogata w fakty" w przekładzie Adriana Stachowskiego to poradnik z dużą dawką rzetelnej wiedzy o diecie, która pozwala osiągnąć długoterminowe efekty, gdyż stawia na zrozumienie własnego ciała, a nie ślepe podążanie za internetowymi nowinkami. Autor, tworząc manifest zdrowego rozsądku w erze dezinformacji, rozwiewa dietetyczne wątpliwości i obala modę na diety cud z powołaniem się na najnowsze badania i własne doświadczenie.
3. "Życie w chłopskiej chacie" – Kamil Janicki
Na lekcjach historii w polskich szkołach mówi się dużo o szlachcie, w tym jej zwyczajach, prawach i dokonaniach. Tymczasem nasi przodkowie w większości byli chłopami, a mimo tego niezaprzeczalnego faktu tej warstwie społecznej nie poświęca się aż tyle uwagi. Wiedzę rodaków o tej przeszłości zapragnął uzupełnić Kamil Janicki, wydając traktat, w którym przygląda się życiu w autentycznej chłopskiej chacie.
Książka "Życie w chłopskiej chacie" opowiada o tym, w jakich (nierzadko straszliwych) warunkach żyli polscy chłopi, jak wyglądała ich codzienność i jak w końcu udało się zmienić obraz ich wiejskiego życia. Autor – historyk specjalizujący się w dziejach II Rzeczypospolitej – ujawnia prawdziwy obraz chłopstwa daleki od tych sielankowych z muzeów i zaprasza do przestąpienia progu prawdziwej włościańskiej chaty.
4. "Dama z grasiczką" – Paulina Łopatniuk
Czy wiecie, że można chorować na nowotwór narządu, którego się nie ma? Że pewnymi nowotworami można się zarazić, a do rozwoju innych mogą się przyczynić pasożyty? Że można mieć kilka śledzion, ale ani jednej rzepki? Paulina Łopatniuk, z zawodu patomorfolożka, odważyła się odsłonić prawdę o schorzeniach, o których wielu chciałoby wiedzieć więcej, ale nie ma kogo zapytać, czego efektem książka o tym przewrotnym tytule.
"Dama z grasiczką" stanowi przegląd historii medycznych, których głównymi "bohaterami" są nowotwory i pasożyty, choroby weneryczne, niezwykłe defekty genetyczne, tajemnicze pozostałości rozwojowe i… zanikające nieużywane narządy. Odrażające, a zarazem fascynujące, śmiertelnie niebezpieczne, a zarazem zabawne. Autorka zabiera czytelników w oszałamiającą podróż po zakamarkach ludzkiego ciała.
5. "Bez skazy" – Elise Hu
Znacie pojęcie K-beauty? To dynamicznie rozwijające się w Korei Południowej przemysł i kultura pielęgnacji urody, które zawładnęły wyobraźnią ludzi na całym świecie, jako że kojarzą się z hipnotyzującą doskonałością. Okazuje się, że ów zjawisko ma też wiele ciemnych stron. Pod lupę wzięła je Elise Hu, amerykańska dziennikarka, która na stronach tej książki rozprawia się z promowanymi przez nie standardami piękna.
"Bez skazy" (tłum.: Marcin Wróbel, Piotr Grzegorzewski) pokazuje, jaki jest rzeczywisty, nie tylko finansowy, ale także psychiczny i społeczny koszt kultury piękna, wpisującego się idealnie w globalny problem konsumpcjonizmu społeczeństw. Autorka wskazuje niebezpieczeństwa, jakie czyhają na ludzi, których nadrzędną wartością staje się niekończące się samodoskonalenie w świecie, gdzie nieskazitelny wygląd jest nie tylko propagowany, ale i możliwy.