NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Baby Yoda podbija nawet najtwardsze serca
  Internet stracił głowę. Baby Yoda podbija serca nawet tych, którzy nie cierpią "Gwiezdnych wojen"

  Jest malutki, wielkooki, zielony i niewiarygodnie uroczy. Mowa o maluchu z serialu "Mandalorian", który należy do tej samej rasy, co Mistrz Yoda i sprawił, że cały internet roztopniał z zachwytu. Mimo że za nami dopiero dwa odcinki niedostępnego jeszcze w Polsce serialu, Baby Yoda to już popkulturowy fenomen. Ale kim jest ten mały słodziak?

 • "Klaus" rozgrzeje twoje serce w sam raz na Boże Narodzenie
  Chcesz obejrzeć jeden świąteczny film, niech to będzie "Klaus" Netflixa. Ta animacja cię zachwyci

  Przed Bożym Narodzeniem desperacko szukamy świątecznych filmów. Nawet jeśli jesteśmy bożonarodzeniowymi maniakami i obejrzeliśmy już wszystkie, nie musimy się martwić – co roku powstają nowe. Teraz grudniową radość postanowił szerzyć również Netflix. I zrobił to w doskonałym stylu – film animowany "Klaus" bawi, wzrusza i rozgrzewa serca widzów w każdym wieku. A co najważniejsze nie robi tego w tandetnym i nieznośnie sentymentalnym stylu.

 • W starszą królową wcieliła się nagrodzona Oscarem Olivia Colman
  Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa

  Jeśli ktoś obawiał się, jak hit Netflixa poradzi sobie z całkiem nową obsadą, może spać spokojnie. Trzeci sezon "The Crown" jest wyśmienity. To nadal serial na niezwykle wysokim poziomie, a wybranie na królowę Elżbietę II nagrodzonej Oscarem Olivii Colman było strzałem w dziesiątkę. Serce widzów skrada jednak niespodziewanie książę Karol, tutaj postać wręcz tragiczna.

 • Rozmowa Marleny i Seweryna nie należała do najprzyjemniejszych. Mówiąc łagodnie
  Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę

  Takich emocji widzowie "Rolnik szuka żony" się nie spodziewali. Dwoje uczestników zamiast wyznawać sobie miłość, prawie rzuciło się sobie do gardeł. Nie obyło się bez wzajemnych pretensji i wulgarnych wyzwisk. Co na to widzowie? Są... zachwyceni. O czym to świadczy? O tym, że – zarówno w telewizji, jak i w życiu – najbardziej lubimy jedno: "dramę". Byleby nie dotyczyła bezpośrednio nas samych.

 • Męska przyjaźń i wola przetrwania – o tym są "Skazani na Shawshank"
  Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna

  Lista filmów, które powinno obejrzeć się chociaż raz w życiu, jest długa. Ta przeznaczona dla mężczyzn nie może obyć się oczywiście bez takich genialnych klasyków kina, jak "Ojciec Chrzestny" czy "Szklana pułapka". To zestawienie będzie jednak inne. Oto filmy, które nie idealizują toksycznej męskości ani przemocy, lecz uczą życia, dają nadzieję i wolę przetrwania oraz udowadniają, że każdy mężczyzna to "prawdziwy mężczyzna".

 • Są takie filmy, która powinna obejrzeć każda kobieta. Wśród nich jest "Dzika droga" z Reese Witherspoon
  Czujesz, że nie dasz rady, obejrzyj film. 10 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta

  Są takie filmy, które zmieniają człowieka – mobilizują go do życiowych zmian, dają nadzieję, prowokują do samopoznania, czy przypominają, że warto być wyłącznie sobą. I chociaż kino jest dla wszystkich, to ta lista skupi się wyłącznie na kobietach. Oto 10 tytułów – jest ich jednak znacznie więcej – które powinna obejrzeć każda kobieta.

 • Bycie samemu nie musi być tragedią
  Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu

  Szukasz towarzystwa, żeby pójść do kina, restauracji albo pojechać na upragnioną wycieczkę. Kiedy go nie znajdujesz, rozpaczasz i rezygnujesz ze swoich planów. Nie zrobisz przecież tego sam. Ale właściwie czemu nie? Bycie samemu przynajmniej raz na jakiś czas jest zdrowe dla naszej psychiki, odpręża i relaksuje. Nie mówiąc już o tym, że uczysz się spędzać czas sam na sam ze sobą, czyli osobą, która powinna być twoim najlepszym przyjacielem. Od czego zacząć? Od małych kroków.

 • Tamara Łempicka to ikonu i sztuki, i stylu
  Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Malarka Tamara Łempicka to dziś ikona

  Skandalistka, gwiazda, ikona, malarka. Tamara Łempicka tworzyła sztukę, jakiej nie tworzył nikt. Oryginalny był także jej styl życia – pełen romansów, narkotyków, alkoholu i orgii. Ta przedwojenna artystka żyła tak, jak chciała i nigdy nie pozwoliła nikomu siebie ograniczać. Jej niesamowite obrazy dzisiaj biją rekordy na aukcjach sztuki i przeżywają swój renesans.

 • Harry Styles ma za nic kontrukty "prawdziwej" męskości
  Nie zachowuje się jak "prawdziwy facet", ale kobiety go uwielbiają. Harry Styles łamie płciowe tabu

  Już dawno nie mówi się o nim "ten chłopak z boysbandu". Mimo że Harry Styles zbudował swoją niezwykłą popularność na budzącym wśród fanek histerię zespole One Direction, to teraz radzi sobie świetnie sam. Nie tylko tworzy świetną muzykę. 25-letni Brytyjczyk, który w przyszłym roku zaśpiewa w Krakowie, konsekwentnie burzy konstrukty toksycznej męskości i jest mężczyzną na swoich własnych zasadach. W świecie, w którym wciąż trzeba być "twardym facetem", jest jak powiew świeżego powietrza.

 • Depresja często jest mylona z lenistwem
  Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie

  Łatwo jest nazwać kogoś leniwym. Jeśli osoba w naszym otoczeniu spędza dni w łóżku, zaniedbuje obowiązki domowe, je codziennie fast food, bo nie chce się jej nic przygotować czy traci pracę za pracą, jest "leniuchem" i "przegrywem". Jednak prawda może być inna – to może być depresja. Objawy tej choroby często są brane za lenistwo, mimo że ono nie ma tutaj nic do rzeczy. To raczej brak siły, chęci i motywacji, powolne zanurzanie się w pustce i nicości.

O sobie

Piszę od kiedy pamiętam. Jako kilkuletnia dziewczynka tworzyłam dramatyczne opowiadania na wzór mojej idolki Lucy Maud Montgomery, w których biedne sierotki umierały na suchoty. Potem pisałam na lekcjach języka polskiego porywające analizy mniej lub bardziej zrozumiałych wierszy. Następnie przelewałam myśli na papier na studiach (filologia polska i kulturoznawstwo), aż w końcu zawodowo – w mediach (Agencja Informacyjna Polska Press, "Polska The Times").

Otarłam się już o muzykę, film czy politykę zagraniczną, nie podejmuję się tylko gospodarki (giełdy nie rozumiem ni w ząb). Prywatnie kocham popkulturę (i się tego nie wstydzę), żyję podróżami i szczerze wierzę w zwycięstwo girl power.

Napisz do autorki: aleksandra.gersz@natemat.pl