Wielu z nas nazywa grypą każde przeziębienie. Jednak prawdziwa grypa, a nie infekcje grypopodobne, to bardzo poważna choroba. Jej powikłania mogą nawet zagrażać życiu, nie mówiąc już o zrujnowaniu naszego zdrowia. Na powikłania grypowe najbardziej narażeni są najsłabsi, czyli seniorzy, osoby przewlekle chore i dzieci. Najlepszym dotychczas wymyślonym sposobem na walkę z grypą jest szczepienie. Niestety trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Pojawia się jednak coraz więcej informacji, że dla wszystkich seniorów szczepienie może być wkrótce refundowane.
Pierwsze zapowiedzi pojawiły się z resortu zdrowia już na początku grudnia ubiegłego roku. Oczywiście warto przypomnieć, że szczepienia przeciwko grypie dla seniorów refundują niektóre samorządy. Jednak chodzi o to, żeby każdy senior miał możliwość bezpłatnego skorzystania z takiego szczepienia.
Dla wszystkich, nie wybiórczo
Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, informował że resort rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych.
– My tak naprawdę patrzymy na jakieś możliwości, żeby takie szczepienia mogły być udziałem osób w podeszłym wieku niezależnie od tego czy samorząd takie szczepienia refunduje – mówił na początku grudnia newsrm.tv podsekretarz stanu Marcin Czech.
To jednak nie jedyne "jaskółki”, świadczące o tym, że refundacja szczepień przeciwko grypie dla wszystkich seniorów jest coraz bardziej prawdopodobna. Pozytywną opinię co do zastosowania i refundacji szczepionki czterowalentnej (przeciwko czterem podtypom wirusa grypy - przyp. red.) przeciwko grypie wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
AOTMiT rekomenduje objęcie refundacją wspomnianej czterowalentnej szczepionki we wskazaniu:
"Czynne uodpornienie osób dorosłych po ukończeniu 65. roku życia w zapobieganiu grypy wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa podtypy wirusa grupy B, które zawarte są w szczepionce, pod warunkiem wprowadzenia instrumentu podziału ryzyka oraz znaczącego obniżenia ceny.”
Agencja zaznacza w opinii, że szczepienia przeciwko grypie są szeroko rekomendowane przez wiele towarzystw naukowych. Zauważa też, że stosowanie szczepionki czterowalentnej w porównaniu z brakiem szczepienia pozwala na dwukrotne zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę lub choroby grypopodobne. Czterowalentna szczepionka jest też skuteczniejsza niż jej poprzedniczka - trzywalentna.
Nadal nie słuchają
Zgodnie z opinią WHO, cytowaną przez newsrm.tv, do szczególnie narażonych na zachorowanie na grypę należą kobiety w ciąży, dzieci w wieku 6-59 m.ż., osoby starsze (> 65 r.ż.), osoby z chorobami przewlekłymi (AIDS, astmą, przewlekłymi chorobami serca lub płuc) oraz pracownicy ochrony zdrowia. Wyszczepialność w Polsce jest niestety nadal na niskim poziomie i w minionym sezonie wyniosła 3,4 proc.
Jeśli zastanawiacie się, jak i kiedy trzeba szczepić się w Polsce, polecamy wam kalendarz szczepień w 2018 roku. Znajduje się tam lista obowiązkowych oraz dodatkowych szczepień opublikowana przez GIS.