53-letnia Dagmar Turner przeszła skomplikowany zabieg w jednym z londyńskich szpitali, który z pewnością zapisze się na trwałe w historii medycyny. Neurochirurgom ze szpitala King's College London udało się przeprowadzić kraniotomię, w trakcie której wybudzono pacjentkę i poproszono ją o zagranie na skrzypcach. Skupienie na ulubionej melodii pomogło lekarzom upewnić się, że nie naruszą tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za motorykę i funkcje językowe.
Kraniotomia polega na tymczasowym usunięciu fragmentu czaszki, by w trakcie operacji lekarze mogli dostać się do mózgu. Mimo że tego typu operacje są standardowo wykonywane przez lekarzy, to jednak ta, którą przeszła mieszkanka Isle of Wight, była zupełnie wyjątkowa.
53-letniej Brytyjce, u której w 2013 roku po napadzie padaczkowym zdiagnozowano glejaka, udało się usunąć guza zlokalizowanego w obszarze odpowiedzialnym za wiele istotnych funcji. Specjaliści zdecydowali, że najlepszym sposobem na to, by ograniczyć ryzyko innych komplikacji, będzie poproszenie pacjentki o grę na ulubionym instrumencie.
Niezwykła kraniotomia – w trakcie wycinania guza mózgu można... grać na skrzypcach!
Mimo że Dagmar Turner nie jest zawodowym muzykiem (pracuje jako menadżerka), to jednak potrafi doskonale grać na skrzypcach. Naukę gry rozpoczęła jeszcze w dzieciństwie, około 10. roku życia i do dziś grywa m.in. w lokalnej orkiestrze symfonicznej z Isle of Wight, gdzie mieszka na co dzień z 13-letnim synem.
Kiedy okazało się, że w jej prawym płacie czołowym rozwija się glejak, przeszła radioterapię i poddała się specjalistycznemu leczeniu. Niestety guz nadal rósł i stawał się coraz bardziej agresywny. Po pewnym czasie tylko skomplikowana operacja mogła być jej jedyną szansą na to, by móc powrócić do zdrowia.
Na szczęście udało jej się trafić pod opiekę prof. Keyoumarsa Ashkana ze szpitala King's College w Londynie, który jest nie tylko wybitnym lekarzem, ale i równie utalentowanym pianistą. Wspólna pasja do muzyki okazała się warta wykorzystania na sali operacyjnej.
Lekarze operują glejaka, a pacjentka daje koncert skrzypcowy
Ze względu na to, że guz był zlokalizowany w miejscu, z którego mózg steruje lewą m.in. lewą dłonią, prof. Ashkana zdecydował się na to, by talent muzyczny pacjentki posłużył do sprawdzenia, czy w trakcie operacji wymagającej otwarcia czaszki nie dojdzie do niepotrzebnego naruszenia innych struktur mózgu.
Dagmar Turner zgodziła się na to, by odzyskać świadomość w trakcie wykonywania kraniotomii i grać na skrzypcach wtedy, gdy lekarze będą próbować dostać się przez czaszkę do jej mózgu, by usunąć zagrażającego jej życiu glejaka.
Dzięki temu, że kobieta podczas operacji skupiała się na grze na instrumencie, lekarze mogli mieć pewność, że zabieg przebiega poprawnie i nie dochodzi do uszkodzenia innych rejonów mózgu, które mogłyby wpłynąć na pozostałe funkcje (o kluczowym znaczeniu dla jej dalszej egzystencji).
Zwykle podobne zabiegi nie wymagają od pacjentów żadnych umiejętności muzycznych. Najczęściej przeprowadza się w takich sytuacjach testy językowe. Przypadek Dagmar Turner był jednak na tyle skomplikowany, że eksperci podjęli ryzyko wybudzenia pacjentki i skorzystania z jej umiejętności gry na skrzypcach.
Recital na stole operacyjnym. Operacja, o której mówi cały świat
Operacja wymagała solidnego przygotowania. Opracowano specjalną mapę mózgu 53-latki i dokładnie zaplanowano jej ułożenie na stole operacyjnym, by mogła swobodnie grać na instrumencie.
Na szczęście wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami lekarzy (glejak został wycięty w 90-procentach). Już po 3 dniach od zabiegu kobieta mogła opuścić szpital. Nagranie, w trakcie którego pacjentka w trakcie usuwania guza mózgu gra na skrzypcach, ma szansę nie tylko wpisać się na karty historii medycyny, ale także może zostać wykorzystane do tego, by usprawnić wykonywanie innych zabiegów obciążonych ryzykiem uszkodzenia funkcji motorycznych mózgu.
Choć w londyńskim szpitalu King's College przeprowadza się około 400 podobnych operacji rocznie, to jednak przypadek Dagmar Turner był pierwszym, w trakcie którego zdecydowali się, by pacjentka została wybudzona w trakcie kraniotomii i wykonała... koncert skrzypcowy!
Zobacz materiał wideo.