Pojawia się coraz więcej informacji, że z powodu epidemii koronawirusa może zabraknąć leków. Część substancji czynnych produkowana jest w Chinach. Producenci leków zrzeszeni w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA zapewniają, że monitorują sytuację i mają opracowane plany awaryjne, które zapewnią ciągłość dostaw ich leków.
Niewielkie ryzyko, że koronawirus wpłynie na produkcję leków
– Jesteśmy świadomi obaw wyrażanych w mediach, że epidemia koronawirusa może mieć wpływ na dostępność leków w Europie. Chciałabym jednak uspokoić, że obecnie dostępne dane wskazują, że bezpośrednie ryzyko, że COVID-19 wpłynie na produkcję i dostawy leków w Europie w krótkim okresie, jest bardzo ograniczone – zapewnia nas Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMA
Dodaje, że wszystkie firmy zrzeszone w INFARMA stale monitorują swoje łańcuchy dostaw i mają plany awaryjne w celu zapewnienia ich ciągłości.
Były już problemy z lekami
Przypomnijmy, że producencileków w ubiegłym roku mieli problemy[/url] z zapewnieniem ciągłości dostaw m.in. z powodu zamknięcia niektórych chińskich fabryk produkujących substancje czynne. Kryzys spowodował, że wiele firm opracowało plany na wypadek, gdyby taka sytuacja miała się powtórzyć,
Ostatnio pojawiły się jednak obawy o to, że za kilka miesięcy może zabraknąć popularnych leków bez recepty. Jak już podawaliśmy około 30 proc. światowej produkcji ibuprofenu znajduje się w Hubei, czyli w prowincji uznawanej za ognisko wybuchu epidemii nowego koronawirusa.
Pojawiają się informacje, że z powodu Covid-19 w aptekach może zabraknąć m.in. penicyliny G, a także niektórych leków przeciwnowotworowych oraz witaminy B.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 27 wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne.
Reklama.
Bogna Cichowska-Duma
Dyrektor Generalny INFARMA
Europejska organizacja zrzeszająca innowacyjne firmy farmaceutyczne (EFPIA), której członkiem jest INFARMA zwróciła się do swoich członków o regularne aktualizowanie danych związanych z dostawami leków. EFPIA stale współpracuje z właściwymi organami, takimi jak Europejska Agencja Leków (EMA), aby na bieżąco weryfikować czy wpływ epidemii COVID-19 może prowadzić do problemów z dostępnością leków.