Jarosław Kulczycki, były wieloletni dziennikarz telewizyjny i prezenter w TVP, zwolniony z tej instytucji za czasów "dobrej zmiany", został nowym rzecznikiem prasowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Mimo ponad 25-letniego stażu w dziennikarstwie, w tematyce medycznej będą to raczej jego pierwsze kroki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Marta Wojtach, która przed Kulczyckim przez 15 lat pełniła funkcję rzecznika prasowego uczelni, pokieruje nowym biurem - do spraw Współpracy z Otoczeniem Społecznym.
To telewizyjny dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, który wcześniej raczej nie był kojarzony z tematyką zdrowotną. Bycie twarzą uczelni o konkretnym profilu, czyli uczelni medycznej, mimo dużego doświadczenia w mediach, może okazać sie dla niego sporym wyzwaniem.
Wysoko postawiona poprzeczka
Tym bardziej, że Marta Wojtach przez ostanich 15 lat wysoko postawiła poprzeczkę i świetnie sprawdziła się w swojej roli. Była rzecznikiem bardzo cenionym przez dziennikarzy, zwłaszcza z branży zdrowotnej. Jarosław Kulczycki ma więc przed sobą niełatwe zadanie.
Jak sam podkreślił w poście na Facebooku, zamierza skupić się na kreowaniu wizerunku WUM.
" Covid? Malaria? Cholera? Od chorób są lekarze, ja jestem od wizerunku kuźni medycznych kadr" - napisał.
Dwa lata temu J.Kulczycki próbował swoich sił w tematyce zdrowotnej. Stworzył na YouToubie swój kanał pod nazwą MedMen, gdzie nagrał kilka odcinków programu o męskim zdrowiu.
Kim jest J. Kulczycki?
Jak informuje WUM, nowy rzecznik prasowy uczelni, współtworzył wiele programów w telewizji publicznej oraz w stacjach komercyjnych. Pracował też w ostatnim czasie w roli trenera i wykładowcy. Prowadził m.in. szkolenia w zakresie wystąpień publicznych i relacji z mediami.
"W roli rzecznika WUM będzie odpowiedzialny za kontakty z dziennikarzami oraz będzie współpracował z Biurem Komunikacji i Promocji WUM przy tworzeniu treści do kanałów informacyjnych uczelni" - podaje WUM.
Kulczycki to absolwent warszawskiego Liceum im. Tadeusza Reytana oraz lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracę w telewizji rozpoczął w 1994 roku w Polsacie, a od 1995 roku pracował w Telewizji Polskiej. Znany jest głównie z roli prezentera TVP2. W latach 2004-2006 prowadził jeden z programów informacyjnych tej stacji - "Panoramę".
Od października 2006 był współproducentem i prezenterem programu Interwencja w Polsacie. W listopadzie 2007 wrócił do Telewizji Publicznej, gdzie do października 2009 był gospodarzem Wiadomości w TVP1.
Następnie na antenieTVP Info od lutego 2009 przez dwa lata prowadził program Forum. W tej stacji współprowadził też magazyn "Info Dziennik" oraz "Poranek Info". Był też gospodarzem takich programów jak "Serwis Info", "Panorama dnia", "Z dnia na dzień", "Godzina po godzinie" i "Twoja sprawa".
Dobra zmiana i zwolnienie z TVP
Głośno było w 2015 r. o jego zwolnieniu z TVP po tym, jak Komisja Etyki TVP uznała, że J. Kulczycki w rozmowie z Łukaszem Warzechą, dziennikarzem tygodnika "wSieci" w programie "Z dnia na dzień" naruszył "zasady etyki dziennikarskiej” obowiązujące w TVP. Jego zachowanie podczas tego programu uznano za "niestosowne i zbyt emocjonalne”.
Chodziło o rozmowę o konwencjach wyborczych Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Warzecha ocenił, że konwencja Dudy była niewystarczająco relacjonowana w telewizyjnych kanałach informacyjnych, natomiast poświęcony jej materiał w "Faktach” TVN był podręcznikowym przykładem manipulacji. Konwencję Dudy porównał do Porsche 911, a Komorowskiego do starego Poloneza.
Jak przekonywał, dziennikarz powinien mieć do tego dystans. Po dalszej sprzeczce o to, kto powinien wyznaczać i jakie standardy profezjonalizmu dziennikarskiego, Ł. Warzecha wyszedł ze studia.
Po tym zdarzeniu Warzecha w liście otwartym do rzecznika prasowego Telewizji Polskiej wyraził zdumienie i oburzenia zachowaniem prowadzącego program. Stąd sprawą zajęła się Komisja Etyki TVP. J. Kulczycki został przez kierownictwo TAI poinformowany o niestosowności swojego zachowania, a TVP wyraziła ubolewanie z powodu tego incydentu.
Zajął się też szkoleniami oraz pracą na uczelni wyższej.
Jakie wyzwania dla poprzedniej rzeczniczki?
Dotychczasowy rzecznik prasowy WUM, Marta Ewa Wojtach, która pełniła tę funkcję od 2007 roku, została kierownikiem nowo utworzonego w strukturach Uczelni Biura ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym.
- Po 15 latach pracy na stanowisku rzecznika prasowego czas na nowe wyzwania. Jestem wdzięczna za zaufanie, jakim obdarzyło mnie czterech kolejnych rektorów. Cieszę się, że w ramach jednej organizacji mogę podjąć nowe wyzwania, które są dla mnie kolejnym szczeblem rozwoju zawodowego - pochwaliła się M. Wojtach w mediach społecznościowych.
Rektorem WUM od 1 września 2020 r. jest prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.