Z najnowszego bilansu publikowanego co tydzień przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w całym kraju potwierdzono ponad 7 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły w tym czasie 24 osoby. Liczba zakażeń wzrosła znacząco. Tydzień temu było ponad 4 tys. nowych chorych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Resort zdrowia podał właśnie dane za ostatni tydzień od 7 lipca 2022 do 13 lipca 2022
"Za okres od 7 lipca 2022 do 13 lipca 2022 roku mamy 7 569 (w tym 1 084 ponowne zakażenia) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1630), śląskiego (919), małopolskiego (708), pomorskiego (585), dolnośląskiego (565), wielkopolskiego (538), łódzkiego (416), zachodniopomorskiego (336), kujawsko-pomorskiego (323), lubelskiego (284), warmińsko-mazurskiego (253), podkarpackiego (206), świętokrzyskiego (189), opolskiego (174), podlaskiego (167), lubuskiego (147)" – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo 129 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. "Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 22 osoby" – przekazało również MZ. W tym okresie wykonano także ponad 35,3 tys. testów na COVID-19.
Ilu chorych było tydzień temu? Za okres od 30 czerwca do 6 lipca mieliśmy w Polsce 4 163 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 556 ponownych zakażeń. Wtedy też resort zdrowia informował o 16 zgonach. Z powodu COVID-19 zmarło wówczas 5 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 11 osób.
MZ: Ważna jest liczba hospitalizacji, a nie przypadków
Resort zdrowia podkreśla jednak cały czas, że to nie liczba przypadków, a liczba osób w szpitalach pokazują, jak wygląda sytuacja epidemiczna.
– W liczbach bezwzględnych to nadal - w porównaniu do tego, co przeżywaliśmy w lutym - tych przypadków nie jest aż tak dużo. W tej chwili dla nas zakażenia nie są aż tak istotne w porównaniu do ważniejszej statystyki: do liczby pacjentów hospitalizowanych. Pamiętajmy, że w epidemii to najważniejsze dane, które pokazuje obciążenie systemu ochrony zdrowia – mówił w środę w programie Onetu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który przekazał, że ostatniej doby było ponad 1,6 tys. zakażeń.
Dodajmy także, że subwariant Omikronu BA.5. zdominował obecną falę koronawirusa. Jest zdecydowanie bardziej zakaźny, ale przebieg jest łagodniejszy i do szpitali trafia mniej zakażonych. Na jakie objawy trzeba szczególnie zwrócić uwagę?
Są podobne do zwykłego przeziębienia, a BA.5. atakuje głównie górne drogi oddechowe. Możemy więc mieć m.in. katar, zatkany nos, ból gardła, krtani, kaszel, ogólne zmęczenie, ból głowy, ból całego ciała, łamanie w kościach czy gorączkę.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.