nt_logo

Te okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić. Jak wybrać odpowiednie?

Beata Pieniążek-Osińska

22 lipca 2022, 08:33 · 3 minuty czytania
Lato i słoneczna pogoda to też wakacyjny look. Jego uzupełnieniem często są okulary przeciwsłoneczne. Nie daj się skusić tylko ich wyglądem, bo tanie okulary ze straganu nie spełniają raczej żadnych norm. Mogą wręcz zaszkodzić twoim oczom, bo nie chronią ich przed promieniowaniem UV, a przyciemnione szkła powodują, że źrenice się rozszerzają.


Te okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić. Jak wybrać odpowiednie?

Beata Pieniążek-Osińska
22 lipca 2022, 08:33 • 1 minuta czytania
Lato i słoneczna pogoda to też wakacyjny look. Jego uzupełnieniem często są okulary przeciwsłoneczne. Nie daj się skusić tylko ich wyglądem, bo tanie okulary ze straganu nie spełniają raczej żadnych norm. Mogą wręcz zaszkodzić twoim oczom, bo nie chronią ich przed promieniowaniem UV, a przyciemnione szkła powodują, że źrenice się rozszerzają.
W wakacyjnych miejscowościach nie brakuje straganów z okularami przeciwsłonecznymi. Dlaczego lepiej wybrać je w salonie optycznym? Piotr Placzkowski/REPORTER/ East News
  • Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?
  • Unikaj kupowania okularów przeciwsłonecznych na bazarach i straganach wakacyjnych
  • Okulary przeciwsłoneczne mają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i neutralizować rażące słońce

Czy okulary przeciwsłoneczne są nam w ogóle potrzebne? Jaką funkcję powinny spełniać? Jakie okulary przeciwsłoneczne wybierać? To pytania, które pojawiają się szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy mocne słońce zaczyna nam przeszkadzać.

Optometrysta i doktor nauk o zdrowiu Szymon Zielonka, który prowadzi na Facebooku profil Tata Optometrysta, w rozmowie z NaTemat przypomina, że zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona naszych oczu przed promieniowaniem UV-A i UV-B.

Jak wyjaśnia, dłuższa ekspozycja oczu na promieniowanie UV zwiększa ryzyko pojawienia się chorób odcinka przedniego i siatkówki np. zaćmy, skrzydlika i groźnych nowotworów narządu wzroku.

Filtry ochronne UV także w okularach korekcyjnych

Specjalista przypomina, że filtry ochronne UV są nie tylko w certyfikowanych okularach przeciwsłonecznych, ale powinny występować we wszystkich okularach optycznych.

Z kolei w okularach przeciwsłonecznych dodatkowo chodzi o barwione soczewki, które chronią oczy przed silnym słońcem, szczególnie u osób, które mają światłowstręt.

To dwie zupełnie różne kwestie: pierwsza to filtr UV, a druga to barwienie. Filtr UV występuje też w niezabarwionych soczewkach optycznych Szymon ZielonkaOptometrysta

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy więc kierować się tym, aby szkła były jak najciemniejsze. To nie intensywność zaciemnienia świadczy o ich właściwościach i ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.

- Oczywiście przyciemniane soczewki, czy soczewki transitions, czyli samoistnie przyciemniające się pod wpływem światła, tzw. fotochromy, pełnią swoją funkcję i są ważne, ale to już walor dla osób, które mają oczy wrażliwe na światło lub przebywają w niekorzystnych warunkach np. uprawiając sporty ekstremalne - mówi Szymon Zielonka. 

Chodzi też o sytuacje, gdy słońce jest na tyle mocne, że nas razi, bo głównie z tego powodu sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. Optometrysta podkreśla, że ta rola okularów przeciwsłonecznych, oprócz ochrony przed promieniowaniem UV, jest także ważna. 

- To zależy od indywidualnych potrzeb i tego, gdzie jesteśmy. Gdy przebywamy na plaży, to słońce będzie mocno nas raziło. Ale także zimą, gdy słońce odbija się od śniegu, może nas mocno razić i nam przeszkadzać - przypomina.

Więcej szkody niż pożytku, czyli okulary ze straganów

W przypadku okularów przeciwsłonecznych, które wiele osób kupuje podczas urlopu na wakacyjnych straganach, mogą one bardziej szkodzić niż pomagać.

- W przypadku okularów ze straganów problem polega na tym, że nie mamy pewności, czy one rzeczywiście posiadają filtr UV. Może być tak, że go po prostu nie ma i takie okulary wtedy swojej główniej funkcji nie spełniają. Tego się nie czuje, więc taki zakup jest obciążony dużym ryzykiem - mówi optometrysta.

Niestety okulary bez filtra mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Ciemna soczewka powoduje, że rozszerzają się nam źrenice, więc ekspozycja siatkówki na promieniowanie UV jest jeszcze większa.Szymon ZielonkaOptometrysta

Jeżeli nie chcemy ryzykować zdrowiem naszych oczu, warto po okulary przeciwsłoneczne udać się do salonu optycznego z certyfikowanymi okularami, gdzie będziemy mieli gwarancję, że kupimy okulary z filtrem UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Dzieci także warto wyposażyć w okulary przeciwsłoneczne.

- Dzieci często mają bardziej wrażliwe oczy na światło. Mają dużo większe źrenice i bardziej przezierny układ optyczny, więc ekspozycja na światło słoneczne jest większa. Dlatego trzeba te oczy chronić przed intensywnym światłem i promieniowaniem UV. U dzieci okulary przeciwsłoneczne pełnią taką samą funkcję jak u dorosłych, więc są wskazane - podkreśla specjalista.

Wada wzroku nie wyklucza ochrony oczu przed słońcem

Dla osób, które mają wadę wzroku i chcą chronić oczy przed słońcem, optometrysta widzi kilka rozwiązań.

Jeżeli chcemy dobrze i wyraźnie widzieć, a jednocześnie mięć ochronę przed rażącym słońcem można wstawić w okularach korekcyjnych tzw. fotochromy, czyli soczewki, które pod wpływem światła zmieniają zabarwienie na ciemniejsze. 

Inna możliwość to wyrobienie sobie drugiej pary okularów korekcyjnych o odpowiedniej mocy optycznej, ale z ciemnymi szkłami. Posłużą zamiennie w słoneczne dni.

Można też używać soczewek kontaktowych i wtedy wybierać z szerokiej oferty gotowych okularów przeciwsłonecznych.