nt_logo

Nagroda Nobla z medycyny dla Svante Pääbo. "Dokonał czegoś pozornie niemożliwego"

Beata Pieniążek-Osińska

03 października 2022, 11:54 · 1 minuta czytania
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2022 r. przyznano Svante Pääbo za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka".


Nagroda Nobla z medycyny dla Svante Pääbo. "Dokonał czegoś pozornie niemożliwego"

Beata Pieniążek-Osińska
03 października 2022, 11:54 • 1 minuta czytania
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2022 r. przyznano Svante Pääbo za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka".
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznana. Fot. Twitter The Nobel Prize

Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny.

Nobel w dziedzinie medycyny został przyznany pochodzącemu ze Szwecji Svante Pääbo "za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka". "Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominina, Denisovej. Co ważne, Pääbo odkrył również, że nastąpił transfer genów z tych wymarłych homininów do Homo sapiens po migracji z Afryki około 70 000 lat temu. Ten starożytny przepływ genów do współczesnych ludzi ma dziś znaczenie fizjologiczne, na przykład wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje" - podano w uzasadnieniu.


Svante Pääbo to szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, w Instytucie Maxa Planca w Lipsku m.in. kierował pracami w dziedzinie genomów neandertalczyka oraz człowieka z Dnisowej Jaskini. To twórca nowej dyscypliny naukowej - paleogenomiki. Od roku 2000 Pääbo jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. 

Tydzień noblowski dopiero się rozpoczął

W poniedziałek rozpoczął się tydzień noblowski. Po raz pierwszy od dwóch lat uroczystości odbędą się bez restrykcji pandemicznych. Każdego dnia przyznawane będą kolejne nagrody.

Nagrody Nobla są przyznawane w sześciu dziedzinach. W tym roku nazwiska laureatów będziemy poznawać od 3 do 10 października. Oto harmonogram:

  • 3 października - fizjologia lub medycyna
  • 4 października – fizyka
  • 5 października – chemia
  • 6 października – literatura
  • 7 października – Pokojowa Nagroda Nobla
  • 10 października — Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych

Zgodnie z tradycją, zwycięzcy otrzymują złoty medal, kaligrafowany dyplom oraz czek na 10 milionów koron szwedzkich (ok. 4,4 miliona złotych).