nt_logo

Lekarz o dekalogu bezpiecznego seksu. "Zaproponuj to nowemu partnerowi"

Beata Pieniążek-Osińska

01 sierpnia 2024, 15:46 · 4 minuty czytania
"Jeśli nie chcesz przywieźć z wakacji poważnego problemu - zapamiętaj i zastosuj" - radzi ginekolog dr Maciej Jędrzejko, który przygotował dekalog bezpiecznego seksu. To 10 najważniejszych zasad, które uchronią cię przed problemami.


Lekarz o dekalogu bezpiecznego seksu. "Zaproponuj to nowemu partnerowi"

Beata Pieniążek-Osińska
01 sierpnia 2024, 15:46 • 1 minuta czytania
"Jeśli nie chcesz przywieźć z wakacji poważnego problemu - zapamiętaj i zastosuj" - radzi ginekolog dr Maciej Jędrzejko, który przygotował dekalog bezpiecznego seksu. To 10 najważniejszych zasad, które uchronią cię przed problemami.
Lato sprzyja infekcjom intymnym z wielu powodów. Sprawdź, jak ich uniknąć caiaimage/ East News

Dr Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa, ostrzega, że okres wakacyjny, to czas wzrostu infekcji intymnych i to z wielu powodów.


"Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. W okresie wakacyjnym, obfitującym w upalne dni, pocimy się znacznie bardziej oraz zażywamy częstszych kąpieli, zapominając o osuszeniu miejsc intymnych i chodzimy - czasem przez kilka godzin - w wilgotnych strojach kąpielowych" – relacjonuje ekspert i wyjaśnia, że to skutkuje wzrostem liczby typowych infekcji intymnych, zarówno grzybiczych jak też bakteryjnych.

Dodatkowo – jak wskazuje – "w okresie letnim u większości ludzi wzrasta libido (popęd płciowy) ze względu na zwiększoną ilość atraktantów - np. skąpe ubrania, dekolty, mini spódniczki, stroje kąpielowe pań, nagie torsy panów, które są ważnym, pobudzającym seksualnie bodźcem wizualnym".

Do tego wakacyjne wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu nowych relacji i romansów, co zwiększa prawdopodobieństwo przygodnych zbliżeń seksualnych i ryzykownych zachowań seksualnych.

Choroby przenoszone "tą" drogą

Ekspert zwraca uwagę, że zwiększona aktywność seksualna automatycznie zwiększa ryzyko infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową, takich jak HIV, HPV, kiła, rzeżączka, bakteriozy atypowe (głównie Ureaplazma, Chlamydia, Mycoplazma), a także opryszczka narządów płciowych (wirus HSV), rzęsistek pochwowy oraz rzadko (ze względu na modę na depilację okolic łonowych) - wszawica łonowa.

"Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę, że drogą płciową przenoszą się również groźne zakażenia wirusami zapalenia wątroby - WZW typu B i C. Specjaliści chorób zakaźnych alarmują, że od kilku lat mamy niepokojący przyrost zakażeń wirusem HIV (AIDS) o mniej więcej 100% rok do roku!" - ostrzega ginekolog.

Dodaje, że choroby takie jak kiła (syfilis, tryper), rzeżączka czy gruźlica, które przez ostatnie lata były uznawane za rzadkie, od kilku lat znów się pojawiają m.in. w związku z migracją ludności z krajów, gdzie zaniedbano szczepienia i edukacji zdrowotnej.

"Pamiętaj, że dzisiaj na kiłę, rzeżączkę, bakteriozy atypowe, opryszczkę i grzybicę mamy dość skuteczne i w miarę łagodne dla organizmu leki, ale na HPV (wirus brodawczaka) nie mamy jeszcze leków, a na HIV, mimo że mamy leki, to są one silnie toksyczne i nie powodują pełnego wyleczenia, a jedynie zahamowanie postępu choroby(...)" – przypomina.

Ekspert opracował 10 najważniejszych zasad bezpiecznego seksu, które mają chronić przed przywiezieniem z wakacji poważnego problemu.

Dekalog bezpiecznego seksu

Jak radzi dr Maciej Jędrzejko, zapamiętaj i zastosuj:

  • 1) Szczepienia są najskuteczniejszą formą obrony przed chorobami - zaszczep się przeciwko wirusowi brodawczaka (HPV) aoraz przeciwko wirusowi HBV (WZW-B). Niestety, w chwili obecnej nie dysponujemy szczepionkami przeciwko większości chorób przenoszonych drogą płciową.
  • 2) Podczas zbliżeń seksualnych z nowymi partnerami stosuj środki ochrony barierowej, czyli prezerwatywy, aby zapobiec zakażeniu pochwy, penisa, odbytu i jamy ustnej. Podczas seksu oralnego z osobami, których nie znasz, również używaj prezerwatywy!
  • 3) Zaproponuj nowemu partnerowi wspólne wykonanie testów na choroby weneryczne. Dostępne są komercyjne szybkie testy z kropli krwi na HIV oraz szybkie testy na 7 najczęściej występujących patogenów z wydzieliny pochwowej i moczu. Regularnie wykonuj takie badania, jeśli prowadzisz bogate życie seksualne i często zmieniasz partnerów. ZAPAMIĘTAJ: Bądź ostatnim ogniwem łańcucha zakażenia i nie roznoś choróbska dalej.
  • 4) Poznaj prawidłową anatomię zewnętrznych narządów i prawidłowy wygląd skóry okolic płciowych, aby móc zwrócić uwagę na wszelkie zmiany anatomiczne, owrzodzenia, sączące się rany, grudki, ropny wyciek z cewki moczowej przy ucisku lub przykry zapach tych okolic, zaczerwienienie, obrzęk, nienaturalny wygląd - pamiętaj, że są one sygnałem alarmowym. Nie dotykaj tych zmian swoimi okolicami intymnymi, ani ustami, ponieważ mogą być one bardzo zakaźne. Musi je pilnie zobaczyć lekarz.
  • 5) Liczba partnerów seksualnych ma znaczenie - ogranicz liczbę partnerów. Unikaj ryzykownych zachowań seksualnych po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających z osobami, o których nie masz żadnych informacji dotyczących ich stanu zdrowia.
  • 6) Wierność seksualna jednemu partnerowi znacząco zmniejsza ryzyko infekcji poważnymi chorobami wenerycznymi. Dlatego mądrze dobieraj partnerów seksualnych i otwarcie rozmawiaj o swoich oczekiwaniach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego, ZANIM dojdzie do zbliżenia. Oczekuj uczciwości i otwartości, grając w tę samą grę ze swoim partnerem.
  • 7) Nigdy nie ukrywaj przed partnerem swoich problemów zdrowotnych dotyczących miejsc intymnych i nie podejmuj stosunków, jeśli wiesz, że masz infekcję - do czasu jej wyleczenia. Pamiętaj, że świadome zakażenie drugiej osoby infekcją intymną jest formą PRZEMOCY SEKSUALNEJ, podlegającą karaniu. Może być traktowane przez sąd jako przestępstwo przeciwko zdrowiu publicznemu lub jako forma napaści seksualnej.(...)
  • 8.) Pamiętaj, że najmilsza i najczystsza osoba - która miała przed Tobą innych partnerów seksualnych - może mieć chorobę weneryczną i o tym nie wiedzieć.
  • 9) Szybko reaguj na objawy infekcji intymnych, takie jak świąd, pieczenie, częste oddawanie moczu, ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu, nieprawidłowa wydzielina z cewki moczowej i z narządów płciowych, wszelkie zmiany skórne w okolicach narządów płciowych - zaczerwienienia, owrzodzenia, wykwity, brodawki. Natychmiast zgłoś to lekarzowi.
  • 10) Dla kobiet najważniejszą ochroną przed infekcjami jest posiadanie w pochwie żywej i aktywnej bakterii ochronnej Lactobacillus acidophilus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Dlatego zapomnij o płynach do higieny intymnej (...) Codzienne podmywanie okolic intymnych wodą lub herbatą rumiankową jest najlepszym rozwiązaniem. Utrzymuj równowagę flory bakteryjnej pochwy i jelit stosując niskocukrową dietę bogatą w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, naturalne probiotyki (kiszonki, jogurty) oraz apteczne probiotyki doustne i dopochwowe. Probiotyki dopochwowe szczególnie zalecane są po kąpielach w basenach (chlor wyjaławia drogi rodne), jeziorach czy morzu(...).

Ekspert przypomina też, że "bezpieczny seks to seks za świadomą zgodą wszystkich uczestników, z pełnym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz niechcianą ciążą".

Dodaje też, że masz prawo powiedzieć: "STOP, pokaż mi wyniki swoich badań, a ja Ci pokażę swoje, bo chcę, żebyśmy oboje cieszyli się cudownym seksem i nie narażali się wzajemnie na poważne problemy zdrowotne".

Na koniec ostrzega: "Rozważ, czy 15 minut zabawy z nieznajomym partnerem jest warte ryzyka wielu miesięcy (a czasem lat) leczenia okolic intymnych, cierpienia, a czasem kalectwa seksualnego do końca życia".