Chorzy, niepotrzebni i opuszczeni - starość w Polsce jest przygnębiająca i trudna. Z roku na rok coraz trudniejsza, bo jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Bez systemowych zmian za 20 lat życie osób starszych może być naprawdę dramatyczne. Co rząd może zrobić, żeby temu zapobiec?
Nawiązując do problemów poruszanych w kampanii "Zdrowi Wiekowi" wspólnie z ekspertami z dziedziny geriatrii i innych specjalności opracowaliśmy pięć postulatów do ministra zdrowia, które mogą poprawić bardzo trudną sytuację i przyszłość ludzi starszych w Polsce.
1. Profilaktyka upadku
Osoby starsze narażone są na ryzyko upadków w znacznym stopniu. Wystarczy drobna przeszkoda – próg domu, niewłaściwie zamocowany dywanik w łazience, śliskie podłogi, aby upadek stał się faktem. W starszym wieku ważna jest odpowiednia funkcjonalność mieszkania, optymalne rozmieszczenie przedmiotów, właściwy ubiór, zabezpieczenia przed upadkiem.
Postulat: przeprowadzenie szkoleń z profilaktyki upadku na szeroką skalę, dostarczenie do każdego seniora skróconego poradnika, dającego praktyczne wskazówki w zakresie funkcjonalności mieszkania, artykułów ułatwiających codzienne funkcjonowanie, porad i wskazówek, jak przygotować siebie i otoczenie na pomyślną starość.
2. Pierwsza pomoc
Większość z nas nie potrafi udzielać pierwszej pomocy. Szczególnie osoby starsze nie wiedzą do kogo i gdzie udać się w nagłych przypadkach. Mieszkanie w pojedynkę, odległość od rodziny i niezaradność powodują, że w obliczu nagłego przypadku jesteśmy bezradni.
Postulat: edukacja środowiskowa (osób starszych i opiekunów) w zakresie udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłych jak omdlenia, zasłabnięcia. Edukacja w zakresie rozpoznawania i reagowania na niepokojące objawy – udostępnienie listy miejsc, do których zwrócić się w przypadku nagłych wypadków.
3. Osamotnienie
60 proc. respondentów w badaniu POLSENIOR obawia się bycia ciężarem dla innych, 30 proc. osamotnienia.
Postulat: edukacja w zakresie budowania właściwych relacji między pokoleniowych, przełamanie bariery strachu w niesieniu pomocy w sposób właściwy.
4. Niedożywienie
Blisko 23 proc. chorych przyjmowanych do szpitala wykazuje niedożywienie. Podczas pobytu w szpitalu liczba ta wzrasta. W wyniku niedożywienia osoby chore wpadają w błędne koło złego odżywiania, powodującego chorobę, osłabienie, powikłania, pogorszenie stanu odżywiania organizmu.
Postulat: edukacja w zakresie dostarczania właściwych substancji odżywczych i właściwego odżywiania w procesie powrotu do zdrowia. Edukacja dotycząca właściwego odżywiania w profilaktyce chorobowej.
5. Aktywność fizyczna
WHO i UE zaleca osobom starszym podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej przez przynajmniej 30 minut, 5 dni w tygodniu lub bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez przynajmniej 20 minut, 3 razy w tygodniu. Ogromne znaczenie ma podejmowanie treningu siłowego i ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową, pomagających zapobiegać upadkom. W Polsce zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej podejmuje tylko 20 proc. osób starszych.
Postulat: upowszechnienie zajęć ruchowych dla seniorów, edukacja w zakresie wartości zdrowotnej ćwiczeń i sposobów ich wykonywania zarówno samemu, jak i przy pomocy opiekunów.