Bronisław Komorowski zgodził się na rozszerzenie głosowania korespondencyjnego
Bronisław Komorowski zgodził się na rozszerzenie głosowania korespondencyjnego Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
Pierwotnie przygotowana przez posłów PO nowelizacja obejmowała korespondencyjnym głosowaniem wszystkie wybory. Podpisana przez Komorowskiego wersja mówi jednak, że ten rodzaj głosowania nie będzie dostępny dla wszystkich uczestników wyborów samorządowych. W ich przypadku z głosowania korespondencyjnego będą mogli korzystać wyłącznie obywatele niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
W pozostałych wyborach głosowanie korespondencyjne będzie dostępne dla wszystkich wyborców. – Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lipca 2011 r. (sygn. K 9/11) głosowanie korespondencyjne nie narusza przepisów Konstytucji i jest alternatywnym sposobem głosowania – przypomniała Kancelaria Prezydenta.
Kancelaria Prezydenta

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić wójtowi, 
a za granicą konsulowi, do 15 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenia będzie można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłaszający przebywający w kraju otrzyma z urzędu gminy tzw. pakiet wyborczy – nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Natomiast za granicą konsul wyśle osobie zgłaszającej pakiet wyborczy – nie później niż 10 dni przed dniem wyborów. Do pakietu wyborczego, poza kopertą zwrotną i kartą (kartami) do głosowania, dołączony zostanie formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Podpisane oświadczenie wraz 
z wypełnioną kartą do głosowania trzeba będzie przesłać w kopercie zwrotnej. Koperty zwrotne powinny zostać doręczone właściwej obwodowej komisji wyborczej najpóźniej do czasu zakończenia głosowania w danych wyborach. Czytaj więcej