Ile osób nieheteroseksualnych mieszka w Polsce? Ponad dwa miliony, tak wynika z szacunków przeprowadzonych w ramach projektu „Rodziny z wyboru w Polsce”. W stałych związkach nieheteroseksualnych może żyć nawet milion Polaków i Polek.
– Nie znam projektu badawczego obejmującego osoby nieheteroseksualne, który byłby na świecie prowadzony w tak kompleksowy sposób – powiedziała stacji TVN24 kierowniczka projektu prof. Joanna Mizielińska, która pracuje w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
W ramach projektu „Rodziny z wyboru w Polsce” przebadano dokładnie ponad trzy tysiące pełnoletnich osób, które żyły w związku nieheteroseksualnym, i ponad 2,3 tys. samotnych, pełnoletnich osób nieheteroseksualnych.
Z ustaleń zespołu badawczego wynika, że 9 procent homoseksualnych par wychowuje dzieci. W większości przypadków są to dzieci pochodzące ze wcześniejszych, heteroseksualnych związków.
Dzieci te są przeważnie wychowywane przez matkę oraz jej partnerkę. Zaledwie w 7 procentach przypadków dzieckiem opiekuje się ojciec oraz jego partner. Co ciekawe, 33 procent dzieci, które wychowywane są przez nieheteroseksualne pary, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ojciec bądź matka żyje w takim związku.
Pełniejsze wyniki dotychczasowego badania ilościowego zostaną zaprezentowane we wtorek w warszawskim Pałacu Staszica. Projekt „Rodziny z wyboru w Polsce”, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, zakończy się za rok.
Niecodzienna inicjatywa badawcza bardzo spodobała się prof. Małgorzacie Fuszarze, pełnomocniczce rządu ds. równego traktowania. – Bardzo się cieszę, że takie kompleksowe badania zostały zrobione. Imponują swoim zasięgiem, rozmachem, jakością – powiedziała prof. Fuszara.