O walce z rakiem w "Tomasz Lis na żywo". "Wkrótce co czwarty Polak będzie musiał zmierzyć się z taką diagnozą"

Aż 25 proc. Polaków może trafić na oddziały onkologiczne.
Aż 25 proc. Polaków może trafić na oddziały onkologiczne. Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
- Śmierć postrzegamy zazwyczaj bezosobowo - mówił w "Tomasz Lis na żywo" neurochirurg prof. Mirosław Ząbek. Bezosobowe postrzegani śmiertelnych chorób i samej śmierci skończyło się jednak w Polsce wraz z odejściem Anny Przybylskiej. Ostatnimi czasy najwięcej mówi się jednak o tym, jak chorobę zmarłej gwiazdy skomentował opiekujący się nią lekarz. Goście Tomasza Lisa przyznali jednak, że niefrasobliwe ujawnienie szczegółów cierpienia Anny Przybylskiej może mieć też pozytywne skutki.

Tamto lekarskie "faux pas" można zmienić bowiem choćby w dyskusję o tym, jakim językiem powinno się przekazywać trudne diagnozy. Onkolog prof. Cezary Szczylik podkreślał, iż lekarze nie mogą rozmawiać z pacjentami tylko o wizji cierpienia i śmierci, bo rozwój medycyny coraz częściej daje szanse na rozmowę o wygranej z rakiem. Doświadczony specjalista podkreślał jednak, że informację o chorobie trzeba przekazać "wprost i od razu". - Niedomówienia w gabinecie lekarskim są czymś bardzo złym - oceniał.

Prof. Szczylik zwracał również uwagę, że zbyt mało uwagi poświęca się dziś na edukowanie studentów medycyny, którzy jego zdaniem nie są przygotowywani do rozmawiania o rzeczach skrajnie trudnych. A o tym, jak trudno wiedzę o chorobie przyjąć postanowiła opowiedzieć w rozmowie z Tomaszem Lisem pisarka Krystyna Kofta. - Myślałam, że to niezłośliwy guzek. Nie myślałam, że mam raka - wspominała chwilę, gdy u niej zdiagnozowany został nowotwór.

- Od razu miałem wrażenie, że mam do czynienia z człowiekiem, który zna sytuację - opisywał natomiast swoje bardzo pozytywne doświadczenia ze szpitala publicysta Jacek Żakowski. Jak tłumaczył, ten komfort psychiczny lekarz zapewnił mu dzięki dokładnemu opisowi leczenia wykrytego nowotworu. - Miałem wrażenia, że to problem, który rozwiążemy wspólnie - wspominał Żakowski.


- Trzeba się badać. Gdy człowiek się nie bada, ryzykuje. W pewnym wieku to jedyna forma walki o przetrwanie - dodawał publicysta, który polecenie wielokrotnego powtórzenia tego apelu otrzymał od walczącego wciąż z rakiem reżysera Krzysztofa Krauzego. Słowa te potwierdził prof. Szczylik. W "Tomasz Lis na żywo" onkolog alarmował, że najnowsze badania wskazują, iż wkrótce co czwarty Polak będzie musiał zmierzyć się z diagnozą nowotworową. - Im starsze będzie społeczeństwo, tym tych nowotworów będzie więcej - ostrzegał.
Trwa ładowanie komentarzy...