Reklama.
W sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 8,8 proc., więc spadek jest niewielki, ale i tak powinniśmy się cieszyć z tendencji spadkowej. Szczególnie, że rok do roku bezrobocie spadło o 1,5 punktu procentowego - z 10,2 proc. we wrześniu 2013 na 8,7 proc. we wrześniu 2014.
Co istotne, pokrywa się to z trendem pokazywanym przez GUS. Przy czym Główny Urząd Statystyczny stosuje inną metodologię badania bezrobocia niż Eurostat i dlatego partykularne wyniki bezrobocia wg. GUS są wyższe - we wrześniu bezrobocie rejestrowane wyniosło 11,5 proc. Polska instytucja swoje dane tworzy na podstawie danych z urzędów pracy, zaś Eurostat stosuje tzw. BAEL - liczy osoby realnie poszukujące pracy.
Zarówno jednak według Eurostatu, jak i GUS-u, bezrobocie we wrześniu spadło, choć metodą GUS-u nie osiągnęliśmy, niestety, żadnego rekordu.
Polska radzi sobie na tym polu lepiej niż inne kraje Unii Europejskiej. Średnia stopa bezrobocia w UE wynosi 10,1 proc., w samej strefie euro 11,5 proc.. A aż 72 proc. osób poszukujących pracy w Unii to... mieszkańcy eurozony.
Oczywiście bezrobocie w Polsce jest o wiele niższe niż w Hiszpanii, Grecji, Włoszech czy Portugalii, które wciąż borykają się z poważnymi problemami gospodarczymi. Bezrobocie jest jedną z ich największych bolączek, szczególnie wśród młodych. We Włoszech na przykład odsetek osób do 25. roku życia, które nie mają pracy, wynosi aż 43 proc..
Daleko nam jednak do najlepszych, czyli Austrii czy Niemiec, gdzie bezrobocie oscyluje wokół 5 proc. Również nasi sąsiedzi, Czesi, cieszą się bezrobociem na poziomie 5,7 proc., ale już Belgia, Finlandia i Słowenia osiągnęły podobny wynik, co Polska.
źródło: Bankier.pl