Codzienna droga do pracy, popołudniowy odpoczynek czy też weekendowy wypad nad Wisłę - wyznaczały rytm życia zwykłych warszawiaków w dobie PRL. Dziś podobnie, z jednym wyjątkiem: stołeczną zabudowę "zdobią" wszędobylskie reklamy. A jak wyglądała Warszawa bez billboardów?
Obraz Warszawy sprzed dziesięcioleci, począwszy od odbudowy stolicy w pierwszych latach po wojnie, po rozwój architektoniczny miasta w latach 60. i 70., prezentuje najnowszy album wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe „Warszawa Siemaszki”.
Publikacja składa się z sześciu rozdziałów: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich poprzedza komentarz wprowadzający w realia czasów Polski Ludowej.
Prezentowane zdjęcia wykonał znany fotograf Zbigniew Siemaszko. Uwiecznił zmieniające się miasto na przestrzeni lat – odgruzowywanie zniszczonych w czasie wojny gmachów, odbudowę Starego Miasta, plac Zamkowy bez Zamku Królewskiego (jego rekonstrukcję przeprowadzono w latach 1971-1984).
W albumie ukazano nie tylko zabytki – także socrealistyczną zabudowę Muranowa, powstałą na gruzach getta warszawskiego, ale i nowe osiedla na Bielanach, Kole i Mokotowie. W publikacji nie zabrakło zdjęć takich symboli Warszawy jak m.in. Supersam, chętnie odwiedzane przez warszawiaków kina czy popularna Rotunda PKO - w czasie, kiedy ją budowano.
Ważną część albumu stanowią mieszkańcy Warszawy, sfotografowani w różnych miejscach i sytuacjach: na ulicach, podczas pracy czy wypoczynku. A jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu było - podobnie zresztą jak dziś - wylegiwanie się na nadwiślańskich plażach.
Aby odbyć sentymentalną podróż w przeszłość - do czasów Warszawy doby PRL, wystarczy bezpłatnie pobrać album "Warszawa Siemaszki" w formie ebooka ze strony internetowej NAC. Polecamy!