Rozpatrując sprawy dotyczące narkotyków, prokuratorzy mają możliwość odstąpienia od karania osób, przy których znaleziono niewielką, przeznaczoną na własny użytek ilość nielegalnej substancji. Radio ZET dotarło do wytycznych, które wskazują, co należy rozumieć przez „nieznaczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej”.
Wytyczne przygotował prof. Krzysztof Krajewski, kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Radio ZET podkreśla, że wskazane wartości są jedynie podpowiedzią dla prokuratorów, którzy nie muszą ich uwzględniać podczas podejmowania decyzji.
W przypadku marihuany górna granica pojęcia nieznacznej ilości została wyznaczona na poziomie 10 gramów suchej masy. Prof. Krajewski zaproponował ponadto, by górną granicę nieznacznej ilości kokainy osadzić na poziomie 1 grama. W przypadku heroiny i amfetaminy profesor wskazał wagę 1,5 grama, a haszyszu – 5 gramów.
We wstępie do wytycznych prof. Krajewski zaznaczył, że ludzie korzystają z substancji psychoaktywnych od zarania dziejów. Najprawdopodobniej nie da się więc stworzyć społeczeństwa, które byłoby całkowicie wolne od narkotyków.
– Pomimo nieustannej intensyfikacji polityki prohibicji problem narkotyków i narkomanii od lat w większości społeczeństw narasta, a substancje te, pomimo swego nielegalnego charakteru, są relatywnie łatwo dostępne. Inaczej mówiąc polityka prohibicji nie jest najwyraźniej w stanie wpłynąć w istotny sposób ani na popyt, ani na podaż narkotyków – zaznaczył profesor.
Tylko w 2013 roku policja zabezpieczyła ponad tonę marihuany oraz 640 kg amfetaminy.