– 42-letni facet (nie pracujący w szkodliwych warunkach) idzie na emeryturę. Teraz przez dobrych kilkadziesiąt lat będzie dostawał co miesiąc solidny przelew z podatków innych obywateli. Jesteśmy naprawdę bardzo hojnym krajem.
– Trochę młody ten emeryt.....
– Wesołe jest życie staruszka!
Czytaj więcej
Współczesny, przeciętny 42-latek ma przed sobą jeszcze 36 lat życia – wynika z tablic życia Głównego Urzędu Statystycznego. Pracownik etatowy przeszedłby na emeryturę w wieku 67 lat, zapisany na jego koncie kapitał emerytalny ZUS rozpisałby na oczekiwane 11 lat pobierania świadczenia. Wyjdzie z tego, że miesięczna emerytura będzie stanowić około 30-40 proc. ostatniej pensji. Policjant przechodzący na emeryturę po 23 latach pracy otrzyma około 60 procent ostatniego wynagrodzenia. A te zależy od stopnia i grupy zaszeregowania. 13 grupa, do której zaliczał się Sokołowski, zarabia około 7-8 tys. złotych na rękę (dane z info.policja.pl). Trudno wyliczyć, ile wyniosły pozostałe dodatki, ale emerytura rzecznika KGP to prawdopodobnie dwa razy więcej niż 2 tys. wypłaty przeciętnego emeryta w Polsce.
To kilkanaście lat wyczerpującej pracy, cały czas trzeba być dyspozycyjnym. Kiedy oglądam zdjęcia z rodzinnych wyjazdów, na większości z nich stoję z telefonem komórkowym przy uchu. Wystarczy. Pewnie, że żal odchodzić, to ponad 20 lat pracy w fantastycznej firmie, działań na rzecz zmiany wizerunku policji.
Obrońcy emerytury Sokołowskiego twierdzą, że policjanci już od dawna mają przywilej wczesnej emerytury. To część wynagrodzenia za ryzykowną pracę. Tymczasem niewiele osób pamięta, że podczas reformy emerytalnej w 1999 roku także policjanci weszli do powszechnego systemu ZUS i OFE. Tyle że już kilka lat później rząd Leszka Millera zawalczył o nowy elektorat 100 tysięcy policjantów plus ich rodziny.
Trzy lata temu zmieniono przepisy. Mundurowi, którzy wstąpili do służby po 2013 roku, nabywają uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby. – Niewiele to zmieniło. Zamiast 4 razy lepszej emerytury od zwykłego etatowca, dostają "tylko" trzykrotnie więcej – komentuje Mordasewicz.
Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl