
Najczęstszymi przyczynami otyłości są nieprawidłowe odżywianie i zbyt mała aktywność fizyczna, ale nie zawsze jest to tak oczywiste. Czasem dochodzą do tego zaburzenia emocjonalne, np. kompulsywne objadanie się. Zdarza się też, że powodem są problemy zdrowotne, np. problemy z tarczycą, czy zespół Cushinga. Często do otyłości przyczyniają się brane leki, np. sterydy. Otyłości sprzyjają także predyspozycje genetyczne.
W Stanach o grubych celebrytach mówi się dużo i często, nie przebierając w środkach. Mężczyźni niegdyś popularni lub cały czas obecni na pierwszych stronach gazet, podlegają surowej ocenie dziennikarzy, blogerów i zwykłych ludzi, którzy czują się swobodnie w nazywaniu ich gabarytów po imieniu. Choć nigdy nie robią tego w stosunku do kobiet z nadwagą, które nazywa się plus size czy curvy (ang. krągłe). Pewnie ze względu na poprawność polityczną…
W szkole podstawowej tak zwane grubasy – chłopcy, mieli zawsze pod górkę. Nie tylko na lekcjach w-f czy długich przerwach, kiedy wszyscy inni grali w piłkę, ale i w kontaktach z rówieśnikami. Wyzwiska nie miały końca. Podobnie jak żarty, wrzucanie „grubym” osobistych rzeczy do toalety i spuszczanie wody, czy zabieranie ubrań i pozostawianie zawstydzonych w samej bieliźnie.
Napisz do autorki: maria.kowalczyk@natemat.pl