
Pomimo zbliżającej się premiery, szczegóły fabuły są trzymane w ścisłej tajemnicy. Z informacji ujawnionych przez wydawcę wynika, że „Millennium”, czyli gazeta w której pracuje główny bohater – Michael Blomkvist, zmieni właściciela. Znanemu dziennikarzowi nie będzie to na rękę. Do tego stopnia, że zacznie rozważać zmianę zajęcia. Lisbeth Salander również nie może znaleźć sobie miejsca. Bez konkretnego powodu bierze udział w ataku hakerskim, mimo że przysięgła sobie unikać niepotrzebnego ryzyka.
David Lagercrantz na szerokie wody literackiego świata wypłynął po publikacji świetnie przyjętej przez krytykę biografii Zlatana Ibrahimovicia – „Ja, Ibra”. Uznana w Szwecji za jeden z największych literackich sukcesów ostatnich lat, książka zdobyła nominacje do prestiżowych nagród Augustpriset i William Hill Sports Book of the Year, a jej sprzedaż na całym świecie sięgnęła już kilku milionów egzemplarzy.
Najtrudniejsza była konstrukcja fabuły, Stieg Larsson był mistrzem w tworzeniu złożonych wielowątkowych opowieści i chciałem dotrzymać mu kroku. Z drugiej strony jednak to również było najprzyjemniejsze. Budowanie tej historii i patrzenie jak poszczególne elementy trafiają na swoje miejsca sprawiło mi mnóstwo frajdy.
Erland Larsson i Joakim Larsson – ojciec i brat zmarłego pisarza zdecydowali, że swoją część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczą na działalność magazynu „Expo”, którego Stieg był współzałożycielem.
W sierpniu tego roku, dokładnie w dziesiątą rocznicę wydania pierwszej powieści Stiega ukaże się „Co nas nie zabije”. Czytelnicy i fani przygód Lisbeth Salander oraz Mikaela Blomqvista będą mogli dalej śledzić losy swoich ulubionych bohaterów. Wiemy, że wielu z nich nie może się już doczekać kolejnej serii. Natomiast od początku było dla nas jasne, że całkowity dochód z książki „Co nas nie zabije” przeznaczymy magazynowi EXPO, którego Stieg był współzałożycielem.
Poprzednie części sagi sprzedały się na całym świecie w ponad 80 milionach egzemplarzy. Doczekały się również swoich filmowych wersji – wszystkie trzy zekranizowali Szwedzi, a w hollywoodzkiej adaptacji pierwszej części – „Dziewczynie z tatuażem” w tytułowe role wcielili się Daniel Craig i Roony Mara.
Artykuł powstał przy współpracy wydawnictwa Czarna Owca.