KOD chciał "bratniej pomocy" Niemców? Gdy zobaczysz tę manipulację, już nigdy nie uwierzysz sympatykom PiS

Po ujawnieniu tej manipulacji Polakom zapewne trudno będzie uwierzyć sympatykom PiS w przyszłości.
Po ujawnieniu tej manipulacji Polakom zapewne trudno będzie uwierzyć sympatykom PiS w przyszłości. Fot. Twitter.com/Bydgostek
Jarosław Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, a później parlamentarne dzięki wielkiemu zaangażowaniu PiS w sieci. Lawiny komentarzy i memów krytycznych wobec ówczesnego rządu i wszechobecne w internecie zachęty do głosowania pomogły w przejęciu władzy. Gdy wybuchły protesty przeciw autorytarnym działaniom ekipy Kaczyńskiego, sympatycy PiS o aktywności w sieci jakby zapomnieli. Teraz próbują to nadrobić, ale w najgorszym z możliwych sposobów.

Prawu i Sprawiedliwości w ostatnich tygodniach często zarzuca się, iż w swych działaniach przypomina komunistyczny reżim PRL. Większość takich komentarzy była nieco przesadzona, ale środowisko partii rządzącej robi niestety wszystko, by potwierdzić zarzuty najostrzejszych krytyków.

Tak jest z krążąca w internecie manipulacją zdjęciem z sobotnich protestów Komitetu Obrony Demokracji. Tym razem setki tysięcy Polaków w kilkudziesięciu największych miastach protestowały nie tylko w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, ale i przeciw upolitycznianiu mediów publicznych. Właśnie z tych wydarzeń pochodzi zdjęcie, które posłużyło do stworzenia manipulacji, według której sympatycy KOD domagali się "bratniej pomocy narodu niemieckiego".

Hasło to brzmi nieco kuriozalnie i przywołuje najgorsze skojarzenia z czasów stanu wojennego, gdy przeciwnicy "Solidarności" chcieli pomocy "bratniego narodu radzieckiego" w utrzymaniu komunistycznego reżimu. Tyle, że oryginalne zdjęcie przedstawia transparent o zupełnie innej treści:
To rodzaj manipulacji podobny do tych, których celem od lat pozostaje Tomasz Lis. Przypomnijmy, że w sobotę publicysta opublikował w naTemat filmik, w którym w kilka minut obalił wszystkie prawicowe kłamstwa na swój temat.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...