Donald Tusk w zakulisowych spotkaniach Unii Europejskiej: Jestem wrogiem publicznym numer jeden

Donald Tusk od 1 grudnia 2014  pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w szczególnie trudnym dla Unii Europejskiej okresie.
Donald Tusk od 1 grudnia 2014 pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w szczególnie trudnym dla Unii Europejskiej okresie. Fot. Drop of Light / Shutterstock.com
Donald Tusk w nieoficjalnych wypowiedziach odnosi się do sytuacji w Polsce po wyborach parlamentarnych. Polityk sugeruje, że sytuacja w Polsce może być tematem jednego z unijnych szczytów.

Wypowiedzi byłego premiera cytuje brukselski korespondent "Der Spiegel" Peter Müller, powołując się na źródła w Radzie Europejskiej. Dziennikarze ustalili, że za zamkniętymi drzwiami Tusk mówił o sytuacji w Polsce. Jego zdaniem instytucje Unii Europejskiej powinny się przyglądać demokracji w kraju. To nawiązanie do rozpoczętej po raz pierwszy w historii procedury monitorowania praworządności, o której pisał Adam Gaafar.

Tusk na kuluarowych rozmowach zaznaczał jednak, że dla niektórych osób z polskiego rządu jest "wrogiem publicznym numer jeden". Polityk mówił również o tym, że jego mocna pozycja w Europie jest jednym z powodów niechętnego stosunku od niedawnego rywala Jarosława Kaczyńskiego. Mimo to, zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej, "wydarzenia w Polsce są wystarczająco interesujące, by je przedyskutować" i nie wykluczył możliwości zorganizowania szczytu w sprawie sytuacji po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości.

Niemieccy dziennikarze chwalą działania Tuska. Przypominają, że popierany przez kanclerz Angelę Merkel polityk nie miał łatwego startu w Europie. Kryzys grecki związany z walutą Euro był ciężkim sprawdzianem dla byłego premiera, m.in. ze względu na to, że Polska nie jest w Eurolandzie. "Der Spiegel" chwali Tuska za zdecydowaną postawę w sprawie uchodźców i ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, wbrew stanowisku Merkel. Sytuacja w Polsce nie będzie więc pierwszą napiętą sytuacją, którą przyjdzie rozwiązywać Tuskowi.


źródło: "Der Spiegel"

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...