12 lutego polską i amerykańską premierę ma film "Deadpool", kolejna ekranizacja komiksu Marvel Comics. Tym razem bohaterem jest cyniczny i prowadzący wendetę antybohater
12 lutego polską i amerykańską premierę ma film "Deadpool", kolejna ekranizacja komiksu Marvel Comics. Tym razem bohaterem jest cyniczny i prowadzący wendetę antybohater Materiały prasowe
Reklama.
Głównym bohaterem filmu „Deadpool” jest Wade Wilson, były agent służb specjalnych, a obecnie najemnik, który zgadza się poddać eksperymentalnemu leczeniu w ramach programu „Weapon X”, aby wyleczyć śmiertelnego raka. W wyniku bolesnego zabiegu zostaje obdarzony nadludzkimi mocami na czele ze zdolnością samoregeneracji, która pozwala mu przetrwać nawet najcięższe obrażenia. Niestety za ten dar nieśmiertelności przychodzi mu zapłacić straszliwą cenę, jaką jest poparzona skóra i pokręcony umysł. Tworząc nową tożsamość – Deadpoola – wyrusza na poszukiwanie ludzi, którzy zrujnowali mu życie. W tej krucjacie zyska sprzymierzeńców w postaci mutantów – ludzi, którzy mają genetycznie uwarunkowane super-moce.
Aktorzy z komiksowym zacięciem
Odtwórcą głównej roli, a zarazem producentem filmu jest Ryan Reynolds, aktor mający na swoim koncie kreacje m.in. w takich filmach jak „Narzeczony mimo woli”, „Zamiana ciał” czy „Safe House”. Miłośnicy komiksów kojarzą go z postacią Hala Jordana w filmie „Green Lantern” na motywach komiksu z wydawnictwa DC Comics. Reynolds, prywatnie wielki fan Deadpoola, z radością wcielił się w swego idola i bardzo zaangażował się w powstanie filmu, aby nie zawieść oczekiwań innych entuzjastów tej postaci.
Ryan Reynolds
Aktor, odtwórca roli Deadpoola

Zależało nam na tym, by jak najwierniej pokazać Deadpoola na dużym ekranie. On doskonale wie, że jest antybohaterem. To dało nam duże pole do popisu i mogliśmy opowiedzieć jego historię w nietypowy sposób. Ten film jest zupełnie inny od pozostałych ekranizacji komiksów.

Na ekranie głównemu aktorowi partneruje Morena Baccarin, która wciela się w jego ukochaną Vanessę Carlysle. Aktorka znana jest z występów w popularnych serialach („Homeland”, „V: Goście”, „Życie na fali”). Podobnie jak jej ekranowy partner ma już w dorobku angaż w produkcjach filmowych na podstawie komiksu – gra Dr. Leslie Thompkins w „Gotham”, serialu, w którym pojawia się młody Bruce Wayne, czyli przyszły Batman. Rola Vanessy to dla pochodzącej z Brazylii aktorki całkowicie nowe doświadczenie.
Morena Baccarin
Aktorka, odtwórczyni roli Vanessy Carlysle

To zupełnie inna postać od tych, w które się do tej pory wcielałam. Jest bystra, seksowna i charakterna. Kobieca, a przy tym twarda. Jest równie waleczna i silna jak facet – po prostu ma jaja.

logo
Ważnym wątkiem filmu jest miłość Wade'a Wilsona i Vanessy Carlysle, których łączy niechlubna przeszłość, ale również nadzieja na lepsze życie. Na zdjęciu Ryan Reyndols i Morena Baccarin Materiały prasowe
W obsadzie filmu znaleźli się też Ed Skrein (Ajax), T.J. Miller (Weasel), Gina Carano (Angel Dust), Brianna Hildebrand (Negasonic Teenage Warhead), Stefan Kapičić (Colossus) i Leslie Uggams (Blind Al). Epizodyczną rólkę powierzono legendarnemu twórcy komiksów - Stanowi Lee. Jak nakazuje tradycja, główny architekt imperium Marvela występuje gościnnie w każdym filmie na kanwie komiksów z tego wydawnictwa.

KTO JEST KIM W FILMIE?

Wade Wilson/Deadpool – tytułowy bohater, były żołnierz, najemnik, uczestnik programu „Weapon X”, doskonale wyszkolony w walce wręcz i świetnie posługujący się bronią palną wojownik z nadludzką siłą, refleksem, szybkością i przyspieszoną zdolnością gojenia ran
Vanessa Carlysle – ukochana Wade'a Wilsona, była prostytutka, kobieta z trudną przeszłością
Francis/Ajax – główny czarny charakter, przeciwnik Deadpoola, obdarzony nadludzką siłą i nieczuły na ból mutant, sadysta pozbawiony empatii, kierownik programu „Weapon X”
Angel Dust – przeciwniczka Deadpoola, prawa ręka Ajaxa, dysponującą niewyobrażalnie wielką siłą mutantka
Weasel – zaufany przyjaciel Wilsona, właściciel baru Sister Margaret's Home for Wayward Girls, handlarz bronią
Peter Rasputin/Colossus – sojusznik Deadpoola, mutant o ciele ze stali i nadludzkiej sile, przedstawiciel drużyny X-Men, mentor NTW
Negasonic Teenage Warhead (NTW) – sojuszniczka Deadpoola, mutantka potrafią przetwarzać energię eksplozji, uczennica z grupy X-Men, protegowana Colossusa
Blind Al – współlokatorka Wilsona, niewidoma staruszka o złotym sercu

Twórcy składający hołd komiksowi
Za kamerą stanął Tim Miller, dla którego ekranizacja komiksu ze stajni Marvela to reżyserski debiut. Dotychczasowy specjalista od efektów specjalnych może się już jednak pochwalić nominacją do Oscara w 2004 roku za krótkometrażowy film animowany „Gopher Broke” produkcji Blur Studio, założonej przez siebie firmy zajmującej się tworzeniem animacji i efektów wizualnych. Wypowiadając się dla mediów, debiutant zwrócił uwagę, że w dobie ekranizacji komiksów „Deadpool” to obraz, który może wnieść duży powiew świeżości w ten popularny obecnie gatunek filmowy.
Tim Miller
Reżyser filmu Deadpool

Ekranizacje komiksów cieszą się ogromną popularnością i powstaje coraz więcej takich filmów. Najwyższy czas, by pokazać nieco inną produkcję w ramach tego gatunku – ostrzejszą, z poczuciem humoru. Komiksy to bardzo szeroka i zróżnicowana kategoria. Pora, by widzowie się o tym przekonali.

Scenariusz „Deadpoola” to zasługa duetu: Rhett Resse i Paul Wernick. Ich wkład w X Muzę obejmuje świetnie przyjęty przez krytykę horror komediowy „Zombieland”, jak również czerpiący inspirację z popularnej serii zabawek film „G.I. Joe: Odwet”.
Twórcy postawili sobie zasadniczy cel - stworzyć film zachowujący wierność wobec stylu komiksowego pierwowzoru. W filmowej adaptacji komiksu nie brakuje więc spektakularnych scen akcji (zwłaszcza sekwencji, w których kule latają jak szalone), nieprzewidywalnych zwrotów fabularnych, zwariowanego poczucia humoru i kwestii zaadresowanych bezpośrednio do widza. Obraz nie jest też konwencjonalną produkcją o dzielnym herosie, której odbiorcami mogą być osoby w każdym wieku. Z uwagi na zawartą w nim przemoc i przekleństwa dozwolony jest dla widzów, którzy ukończyli 17 lat. Choć taka kategoria potencjalnie oznacza mniejsze wpływy finansowe z tytułu sprzedaży biletów, reżyser Tim Miller nie żałuję tego kroku, ponieważ pozwolił im on zachować zgodność z oryginałem:
Tim Miller
Reżyser filmu "Deadpool"

Dzięki temu mogliśmy sobie pozwolić na realizm i nie pozbawiać Deadpoola przysłowiowych jaj. Jest niepokornym bohaterem i robiąc złagodzony film nie pokazalibyśmy go takim, jaki jest w komiksach.

Geneza Deadpoola
W świecie komiksów Deadpool zadebiutował w lutym 1991 roku na stronach zeszytu „The New Mutants #98”. Twórcami tej postaci są wieloletni współpracownicy wydawnictwa Marvel Comics: scenarzysta Fabian Nicieza (znany z pracy nad komiksami z serii „X-Men” i „Thunderbolts”) i rysownik Rob Liefield (autor ilustracji do takich tytułów jak „The New Mutants” i „X-Force”). Początkowo Deadpool występował w roli super-złoczyńcy, ale z czasem przeszedł ewolucję, stając się bohaterem, a w zasadzie antybohaterem, czyli osobą, która wykazuje się niekiedy heroicznymi czynami, ale jej intencje czy metody postępowania nie zawsze są szlachetne.
Na przestrzeni lat Deadpool wyrobił sobie wyjątkową pozycję w panteonie superbohaterów Marvela. Jego znakiem rozpoznawczym są specyficzne poczucie humoru, zamiłowanie do popkultury, chorobliwe gadulstwo i cięty język (stąd jego przezwisko - „najemnik z niewyparzoną gębą”) oraz świadomość bycia bohaterem komiksu. Pozwala mu to przebijać tzw. „czwartą ścianę”, a więc wypowiadać komentarze skierowane bezpośrednio do czytelnika. A ponieważ inni bohaterowie nie mają pojęcia, do kogo mówi, traktują go jak skończonego wariata. Wiedza, jaką dysponuje Deadpool w komiksowym uniwersum, czyni go wręcz unikalną jednostką. Jest to też postać o tragicznym rysie - mimo zdolności szybkiej regeneracji organizmu nie może pozbyć się blizn na skórze trawionej przez nowotwór, który choć już nie zagraża jego życiu jest na stałe związany z jego metabolizmem. Odrażający wygląd to dla Wilsona źródło nieustannego psychicznego cierpienia.
logo
Deadpool zadebiutował w świecie Marvela jako super-łotr. Obecnie balansuje na granicy antybohatera i bohatera, wyróżniając się drażniącym innych poczuciem humoru i zdolnością kontaktu z... czytelnikiem komiksu Kadr z komiksu Deadpool: The Gauntlet #1 / Marvel Comics
Wchodzący na ekrany film nie jest jednak filmowym debiutem tego antybohatera. Wade Wilson pojawił się już w 2009 roku w obrazie „X-Men Geneza: Wolverine”, gdzie był drugoplanową postacią, której losy skrzyżowały się z tytułowym bohaterem, mutantem granym przez Hugha Jackmana. Co więcej, dowcipkującego i mającego niewiarygodny refleks najemnika również zagrał Ryan Reynolds. Pod koniec filmu uzbrojony w katany wojownik został przemieniony w bezwolną maszynę do zabijania „Weapon XI” – zabójcę mutantów przezywanego Deadpoolem. Ta wersja postaci, pozbawiona zupełnie charakterystycznej osobowości i rzucającego się w oczu kostiumu, spotkała się jednak z falą ogromnej krytyki ze strony wiernych czytelników komiksów. Chociaż „Deadpool” stanowi 8. część filmowej serii „X-Men” (osadzony jest więc w fabule, którą współtworzył film z 2009 roku), producenci ze studia 20th Century Fox postanowili uznać wcześniejszy występ Deadpoola za niebyły i od nowa wykreować tę postać, by zrehabilitować się za nieudany pomysł sprzed lat.
logo
Deadpool, grany przez Ryana Reynoldsa, miał swój debiut w filmie o mutancie zwanym Wolverine. Wizja tej postaci, daleka od komiksowego pierwowzoru, nie przypadła jednak do gustu fanom Marvela. Na zdjęciu Ryan Reynolds i Hugh Jackman (na pierwszym planie) Kadr z filmu X-Men Geneza: Wolverine
Film łamiący schematy gatunku
Pełnometrażowy film o losach Deadpoola, którego dystrybutorem w Polsce jest Imperial Cinepix, zapowiada się więc na ekscytujące kino dla entuzjastów komiksowych historii, którzy przepadają za barwnymi, zapadającymi w pamięć postaciami. Ma też szansę zetrzeć złe wrażenie, jakie pozostało po poprzednim filmowym wcieleniu Deadpoola z 2009 roku. A wieści, jakie napływają zza oceanu napawają optymizmem. W amerykańskim serwisie internetowym „Rotten Tomatoes, zbierającym recenzje krytyków filmowych, wynik ogólny przyznany obrazowi Tima Millera oscyluje w przedziale 80-90%, a film podsumowany został celnym komentarzem: „Szybki, zabawny i rozbrajająco prześmiewczy - przebijający czwartą ścianą Deadpool zrywa z formułą filmów o superbohaterach, osiągając wielce rozrywkowy i przeznaczony dla starszych widzów efekt”. O tym, czy ekranowy Deadpool zachował klasę kultowej już postaci z komiksu, najlepiej przekonać się samemu, wybierając się do kina.
logo
Film "Deadpool" jest wyświetlany w polskich kinach od 12 lutego 2016 roku Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z Imperial Cinepix

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl