Polacy najbardziej podzielonym narodem świata. Wyniki tych badań nie pozostawiają już żadnych wątpliwości

Te badania potwierdziły, że Polacy są najbardziej podzielonym społeczeństwem świata.
Te badania potwierdziły, że Polacy są najbardziej podzielonym społeczeństwem świata. Fot. Robert Kowalewski; Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W listopadzie ubiegłego roku instytut IPSOS Global @dvisor przeprowadził międzynarodowe badanie na potrzeby mającego nakreślić współczesną cywilizację raportu "Power to the People?". Jaki wyłonił się z niego obraz Polaków? Nadwiślańskie społeczeństwo okazuje się... najbardziej podzielonym na świecie.

W sondażu IPSOS Global @dvisor przepytano 16 597 osób w wieku 16-64 lata z 23 państw. Na szereg pytań o poglądy na współczesny świat i swój kraj odpowiadali Amerykanie, Argentyńczycy, Australijczycy, Belgowie, Brazylijczycy, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Francuzi, Hindusi, Hiszpanie, Niemcy, Węgrzy, Izraelczycy, Japończycy, Koreańczycy, Meksykanie, Peruwiańczycy, Południowoafrykańczycy, Serbowie, Szwedzi, Turcy i Włosi. No i Polacy.

Kiedy uczestnikom tego badania zadano pytanie o to, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, iż społeczeństwo jest podzielone, "zdecydowanie się zgadzam" i "raczej się zgadzam" odpowiedziało aż 79 proc. Polaków. W żadnym innym państwie odsetek tego typu odpowiedzi nie był aż tak wysoki. Podobną opinię podzielili jednak także mieszkańcy Hiszpanii, Brazylii, Meksyku, RPA, Węgier, Serbii, Korei Płd. i Argentyny. Tam również ponad 70 proc. obywateli postrzega społeczeństwo jako podzielone.

Na przeciwnym biegunie w tej opinii są przede wszystkim Japończycy. W Kraju Kwitnącej Wiśni tylko 31 proc. obywateli dostrzega negatywne podziały społęczne. Podobnie jest w Izraelu, Indiach, Kanadzie i Belgii. Co może nieco zaskakiwać... Indyjskie społeczeństwo tradycyjnie podzielone jest bowiem na stany i kasty. Belgię z natury silnie dzieli natomiast podział na niderlandzkojęzyczną Flandrię i frankofońską Walonię. Nieco podobnie jest z podzielonym brytyjskimi i francuskimi korzeniami społeczeństwem Kanady.
Jak widać, te podziały nie stanowią dla tamtejszych społeczeństw jednak tak istotnego problemu, jak obecne podziały, które obserwujem w homogenicznym społeczeństwie polskim.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: Ipsos.com
Trwa ładowanie komentarzy...