Lasy Państwowe o drzewach z Puszczy Białowieskiej: Nie możemy ujawnić kto i za ile kupił drewno

Dyrektorem generalnym Lasów Państwowych jest Konrad Tomaszewski, kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, szefa PiS.
Dyrektorem generalnym Lasów Państwowych jest Konrad Tomaszewski, kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, szefa PiS. fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Ile kosztuje ochrona kombajnów zrębowych, którymi wycinane są drzewa w Puszczy Białowieskiej? Kto i za ile kupuje drewno? Kto czerpie zyski ze sprzedaży ściętych drzew? Na te pytania redakcji naTemat odpowiedziała dyrekcja generalna Lasów Państwowych.

Mimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał tymczasowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, drwale nie wysiedli z kombajnów zrębowych. Padają kolejne drzewa, a z lasu wyjeżdżają następne ciężarówki wyładowane drewnem.

Ile kosztuje ochrona kombajnów zrębowych przed ekologami, którzy sprzeciwiają się wycince?
Lasy Państwowe podkreślają, że nie ma takich danych. Zabezpieczenie miejsca pracy kombajnów, tak, by mogły wycinać kolejne drzewa z Puszczy, to zadanie strażników leśnych. Jest to obowiązek wpisany w ich zakres pracy, a więc i opłacany w ramach ich pensji. (jednak leśnicy są ściągani z nadleśnictw w całej Polsce, dodatkowymi kosztami jest więc tutaj cała strona logistyczna m.in. wyżywienie czy zapewnienie noclegu przyp. red).

Tak, 300 drzew, jednego dnia, jedną maszyną.

Opublikowany przez WIDEO natemat.pl na 10 sierpnia 2017
Co dzieje się z drzewami wycinanymi w Puszczy Białowieskiej?
Według danych Lasów Państwowych, w przypadku 1/3 obszaru Puszczy (na powierzchni obszarów referencyjnej lub rezerwatów), martwe lub osłabione świerki, które zostały ścięte, są zostawiane na miejscu, by uległy naturalnemu rozkładowi. Z pozostałej części Puszczy, a więc 2/3, którą LP nazywają obszarami typowo gospodarczymi, ścięte drzewa są wywożone. "Nadleśniczowie powinni zadbać, by skoro drzewa i tak usunięto z powodów bezpieczeństwa lub przyrodniczych (wykonywanie Planu Zadań Ochronnych), posłużyły one jeszcze okolicznym mieszkańcom lub przedsiębiorcom, o ile drewno to nadaje się do wykorzystania" – piszą LP podkreślając, że zarządzają majątkiem skarbu państwa. Leśnicy sortują drewno zgodnie z jego jakością, a następnie jest ono sprzedawane okolicznym mieszkańcom na opał lub wystawiane na przetargach i aukcjach internetowych dla przedsiębiorców.
Skala zniszczeń w Puszczy Białowieskiej

Porażające.

Opublikowany przez WIDEO natemat.pl na 9 sierpnia 2017
Kto kupuje drzewa ścięte w Puszczy Białowieskiej?
To informacja, której Lasy Państwowe nie udostępnią. "LP nie mogą upubliczniać wykazu tego, ile drewna i po jakiej cenie kupiły konkretne podmioty – to niezgodne z prawem naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, uregulowanej w zarządzeniu nr 48 dyrektora generalnego LP z 6 października 2010 r" – piszą Lasy Państwowe. Ogólne dane za cały rok są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Instytucja informuje także, że nadleśnictwa puszczańskie są deficytowe, czyli przynoszą straty. Wydatki są większe niż przychody (przychody zaprezentowano w tabelce poniżej). Stąd inne nadleśnictwa dorzucają swoje środki do puli finansowej nadleśnictw puszczańskich.
Trwa ładowanie komentarzy...