W roku 2017 "Rachunek od Państwa" dla każdego mieszkańca Polski wyniósł 21 491 złotych. Najwięcej kosztowały nas emerytury i renty, edukacja oraz opieka zdrowotna. Po raz pierwszy dokładnie widać też, ile wydaliśmy na utrzymanie programu "Rodzina 500+".
21 491 złotych – tyle wyniósł "Rachunek od Państwa" w przeliczeniu na głowę każdego mieszkańca Polski w 2017 roku. To o 1338 złotych więcej niż w roku poprzednim. Istotną zmianą, na którą wskazują eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju, jest wzrost wydatków państwa. Od 2010 roku wydatki państwa w odniesieniu do PKB malały, co oznaczało spadek jego roli w gospodarce.
Obecnie państwo zaczyna odgrywać rosnącą rolę w gospodarce, co według ekspertów FOR musi w przyszłości doprowadzić do podniesienia podatków.
Za ponad 33 proc. wzrostu wydatków państwa w ostatnich dwóch latach odpowiada program PiS "Rodzina 500+". W 2017 roku kosztował on 619 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jasno więc widać, że każdy z nas musi więcej oddać w daninach do państwowej kasy, niż niektórzy otrzymają z tego programu. Drugą najszybciej rosnącą pozycją były wydatki na renty i emerytury – o 409 złotych per capita. Pamiętajmy jednak, że pełne koszty decyzji o obniżeniu wieku emerytalnego poznamy w 2018 roku. Wszystko dlatego, że obniżony wiek obowiązuje dopiero od ostatniego kwartału 2017.
Świadczenia emerytalne i rentowe kosztowały ostatecznie 6516 zł w przeliczeniu na głowę. Wydatki na edukację pochłonęły 2324 zł, a opieka medyczna 2010 złotych. Te trzy pozycje odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Utrzymanie administracji to ledwie 5 proc. łącznej sumy wydatków Polski, dodają eksperci FOR.