
Reklama.
Walczyć o prawdę, to uczestnikom I Pielgrzymki Dziennikarzy na Jasną Górę nakazał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. – Walka o prawdę wciąż trwa. I tę w sumieniach ludzi i historyczną, która pomaga zachować naszą tożsamość – mówił hierarcha do zgromadzonych w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej.
Celem dziennikarskiej pielgrzymki miało być zjednoczenie środowiska prasowego wokół takich wartości jak Bóg, Kościół, ojczyzna, godność, prawda, wytrwałość, solidarność i wolność. Na Jasnej Górze pojawiła się jednak tylko zamknięta grupa dziennikarzy ściśle związanych z publicystyką prawicową, członków Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz założonej przez Ewę Stankiewicz i Jana Żaryna Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów.
Czytaj więcej: Tomasz Terlikowski. Ajatollah z "Frondy" czy bezstronny dziennikarz. "Jak jest do czegoś przekonany, to idzie jak czołg"
Zdaniem arcybiskupa, praca polskich dziennikarzy powinna opierać się na fundamentach, które stanowią wiara oraz o miłość do Kościoła. Abp Depo za wzorzec do naśladowania dla prasy dał słowa Jana Pawła II, który nauczał, że w dzisiejszych czasach ludzkość powinna starać się utrzymać pełną wolność religijną, mieć poszanowanie do osobowego wymiaru rozwoju, ale także chronić prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i troszczyć się o umocnienie rodziny. Takie powinny być też zadania prasy.
Duchowny zwrócił też uwagę na problem dialogu z ateistami. Tu stwierdził jednak, że dialog ten nie może oznaczać "kompromisu z prawdą".
Dziennikarze po raz pierwszy pielgrzymujący na Jasną Górę usłyszeli również, że nadal aktualna jest opinia, którą już w roku 1968 wygłosił ówczesny papież Paweł VI. Wówczas Ojciec Święty stwierdził, że prasa "wydaje się nie mieć innego zadania, jak rozpowszechnianie niekorzystnych informacji o zdarzeniach i osobach życia Kościoła". W opinii abp. Wacława Depo, od tego czasu nic się nie zmieniło.