Anne Applebaum została Polką.
Anne Applebaum została Polką. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Reklama.
Urodzona w Waszyngtonie Anne Applebaum jest związana z Polską od wielu lat i jak twierdzi, nasz kraj stał się dla niej drugą ojczyzną. – Mieszkam w Polsce, mój mąż jest Polakiem, moje dzieci są Polakami. Uznałam, że to jest ten czas – stwierdziła w rozmowie z Super Expressem. Laureatka nagrody Pulitzera złożyła w Bydgoszczy wniosek o przyznanie obywatelstwa.
Marta Lewandowska
Pełniąca obowiązki rzecznika prasowego kujawsko-pomorskiego urzędu w Bydgoszczy

Pani Anna Applebaum złożyła wniosek o polskie obywatelstwo pod koniec ubiegłego roku. Przekazaliśmy go dalej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a te z kolei do Kancelarii Prezydenta. Nadanie obywatelstwa przez prezydenta Polski odbyło się w Pałacu Prezydenckim. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Super Express

Żona Radosława Sikorskiego będzie mogła od tej pory brać bierny i czynny udział w wyborach do Parlamentu. Wraz z uzyskaniem polskiego obywatelstwa stała się jednocześnie pełnoprawną obywatelką Unii Europejskiej.

Kim jest Anne Applebaum?

Anna Applebaum – poczytna pisarka, znana publicystka "The Washington Post. Tak jej nazwisko kojarzy się za granicą. W Polsce najpierw kojarzymy ją jako żonę Radosława Sikorskiego. Niesłusznie. Znalazła się na liście najbardziej wpływowych myślicieli 2013 roku, którą opublikował brytyjski magazyn "Prospect". Dziennikarka uplasowała się na 24 pozycji.
To nie pierwszy sukces w karierze Applebaum. W 2004 roku otrzymała ona nagrodę Pulitzera za książkę "Gułag". Rok temu natomiast prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Lista jej pracodawców jest imponująca, oprócz wspomnianego "The Washington Post" pracowała również w tytułach takich jak: "Spectator", "Slate" "Evening Standard", "Daily Telegraph". Ukończyła historię rosyjską oraz literaturę francuską i rosyjską na prestiżowym uniwersytecie Yale, uczęszczała także do Oksfordu, gdzie pisała doktorat. Pod koniec lat 80-tych los chciał, że trafiła do Warszawy, gdzie pracowała jako korespondentka "The Economist". To właśnie wtedy poznała swojego przyszłego męża, wtedy młodego dziennikarza Radosława Sikorskiego.