Prezydenckie wycieczki. Andrzej Duda odwiedza "swoje" regiony i mobilizuje elektorat PiS

Zaraz po zaprzysiężeniu Andrzej Duda rozpoczyna podróż po Polsce, aby podziękować mieszkańcom za zaufanie i oddanie na niego głosu w wyborach.
Zaraz po zaprzysiężeniu Andrzej Duda rozpoczyna podróż po Polsce, aby podziękować mieszkańcom za zaufanie i oddanie na niego głosu w wyborach. Fot. Facebook.com/AndrzejDuda
W pierwszy weekend po uroczystym zaprzysiężeniu na prezydenta Andrzej Duda rusza w Polskę, aby podziękować wyborcom za oddanie na niego głosów w wyborach. Według nieoficjalnych informacji, na plan pierwszy planowane są południowo-wschodnie tereny Polski. W Prawie i Sprawiedliwości – euforia – z racji nowego, aktywnego prezydenta. W Platformie zaś oburzenie i przekonywanie: to aktywne wsparcie Beaty Szydło.


Kontynuacja kampanii
Prezydenckie podróże – jak przekonują politycy PiS – to kontynuacja wizyt zapoczątkowanych w kampanii wyborczej. Wówczas Andrzej Duda obiecał, że chce odwiedzić wszystkie powiaty – nie zdążył, więc jest to naturalna kontynuacja. Dla wielu owa „kontynuacja” stanowi jednak pewien problem, zwłaszcza że przypada na najgorętsze tygodnie kampanii parlamentarnej.

Współpracownicy prezydenta przekonują, że konkretnego rozkładu jazdy jeszcze nie ma, bo w dalszym ciągu dopinane są ostatnie szczegóły zaprzysiężenia. Według nieoficjalnych informacji, Andrzej Duda ma odwiedzić województwa lubelskie i podkarpackie, a więc tereny, w których w maju zdecydowanie zwyciężył, osiągając wysoko ponad 60 proc. poparcia.

Obrazek musi pasować
Nowy prezydent deklaruje prezydenturę otwartą na dialog i potrzeby mieszkańców. Zatem zamiast jechać w „swoje” tereny, może warto pojechać tam, gdzie poparcie było mniejsze? Porozmawiać z ludźmi, zapytać o potrzeby i oczekiwania, bo choć nie był ich faworytem przez najbliższe pięć lat będzie ich prezydentem.


– Na spotkanie z Andrzejem Dudą przyjdzie około 5 tys. osób, w telewizji obejrzą je miliony. Potrzebny jest ładny obrazek, który będzie dobrze wyglądał w telewizji, a o taki łatwiej niewątpliwie na terenach przyjaznych – mówi dr Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Sam pomysł prezydenckich podróży politolog ocenia pozytywnie. – Zarówno z marketingowego, jak i politycznego punktu widzenia jest to dobry plan na otwarcie prezydentury – mówi w rozmowie z naTemat. – Co innego jednak prezydencka podróż, a co innego aktywne wsparcie Beaty Szydło i PiS. Tu dochodzimy do punktu spornego – dodaje.
Dr Olgierd Annusewicz, politolog

Każdy, prezydent także ma prawo mieć swoje poglądy i otwarcie mówić na kogo głosuje – robili tak poprzednicy Andrzeja Dudy i nie ma w tym nic oburzającego. Czym innym jest jednak mówienie o swoich poglądach, a czym innym wspólna wyprawa.

– Prezydent nie powinien otwarcie wspierać żadnej partii. Po prostu, nieestetycznie to wygląda – ocenia dr Annusewicz i przypomina urzędowanie Lecha Kaczyńskiego, który w popieraniu Prawa i Sprawiedliwości posuwał się jednak dalej niż inni prezydenci. – Andrzej Duda wyraźnie wchodzi na tą samą ścieżkę – niepotrzebne – dodaje.

Kilkoma gestami i pochopnymi wypowiedziami Andrzej Duda może przysporzyć sobie niepotrzebnych zarzutów i komentarzy już na początku swojej prezydentury. Po co? Powinien od początku grać na przede wszystkim na własną „markę”.

Zamiast Podkarpacia – przygotowania do szczytu
Krytycy prezydenckich wizyt zwracają uwagę również na szereg wyzwań stojących przed Andrzejem Dudą, które powinny pochłonąć nową głowę państwa znacznie bardziej niż wizyta na Podkarpaciu czy Lubelszczyźnie. Przede wszystkim – dwa ważne wydarzenia na arenie międzynarodowej: wrześniowa sesja ONZ w Nowym Jorku oraz październikowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Obydwa wyjazdy to okazja do spotkaniu wielu kluczowych przywódców, w tym samego Baracka Obamę, do których nowy prezydent musi być dobrze przygotowany.

Często wypomina się także, że w pierwszych dniach Andrzej Duda powinien skupić się na dokładnym zorganizowaniu swojej kancelarii. Zwłaszcza, że – jak pisał o kulisach „przejęcia władzy” Krzysztof Majak – nie wszystko jest jeszcze dopięte na ostatni guzik.

Prezydenckie podróże to inicjatywa, której w przypadku poprzednika nie widzieliśmy. Pomysł ciekawy i potrzebny, nie tylko z marketingowego punktu widzenia, lecz może niekoniecznie w pierwszych dniach? Podkarpacie czy Lubelszczyzna nigdy nie uciekną.

Napisz do autora: karolina.wisniewska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!