"Nigdy jeszcze polskie przedsiębiorstwa nie siedziały na takiej górze pieniędzy" – Marek Belka w "Kropce nad i"

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP Fot. Andrzej Barabasz Wikipedia/http://bit.ly/1Lcpw9c/CC BY-SA 3.0/http://bit.ly/1FSYZBU
Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Moniką Olejnik odniósł się do pomysłów gospodarczych PiS. Jego zdaniem kondycja w jakiej Platforma pozostawia PiS-owi państwo, jeśli chodzi o sferę gospodarczą, jest bardzo dobra.


Belka wypowiadał raczej z zadowoleniem o rządach Ewy Kopacz. Nowej władzy radzi, by nie "kołysała" gospodarką i wprowadzała tylko dobre, spokojne zmiany. Nie można bowiem wszystkiego zrobić od razu. O nowych ministrach prezes NBP wypowiadał się z umiarem. Wicepremiera Mateusza Morawieckiego zna osobiście i wie, że "nie bał się on i w przeszłości podnoszenia spraw społecznych znacznie za opłotki banku wychodzących" (gdy był szefem BZ WBK). Jakkolwiek Belka zauważa, że będzie on przecież w rządzie realizował pomysły PiS a nie swoje.

Jego zdaniem budżet nie jest w stanie udźwignąć projektów typu 500 zł na dziecko i nowej, wyższej kwoty od podatku. Belka nie wierzy też w poprawę ściągalności podatków. Uważa on, że oszuści zawsze byli i będą. Zasugerował, że być może można by było podnieść dla banków stawkę CIT. Ostrzega on też przed przekroczeniem nowych progów budżetowych, które ustawowo zmusiłyby nasz kraj do wprowadzenia drastycznych rozwiązań.

W kwestii podatków dla sklepów wielkopowierzchniowych (supermarketów) twierdzi, że zostaną one przerzucone na klientów poprzez wyższe ceny. Wielkie sieci, jego zdaniem, już i tak bazują na niskich marżach i nie mają pola manewru. Belka nie wierzy też, że PiS-owi uda się ukrócić wyprowadzanie zysków za granicę przez wielkie korporacje. Nie wyobraża on sobie jak można by obecnie temu zaradzić.


Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii