"Nigdy jeszcze polskie przedsiębiorstwa nie siedziały na takiej górze pieniędzy" – Marek Belka w "Kropce nad i"

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP Fot. Andrzej Barabasz Wikipedia/http://bit.ly/1Lcpw9c/CC BY-SA 3.0/http://bit.ly/1FSYZBU
Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Moniką Olejnik odniósł się do pomysłów gospodarczych PiS. Jego zdaniem kondycja w jakiej Platforma pozostawia PiS-owi państwo, jeśli chodzi o sferę gospodarczą, jest bardzo dobra.


Belka wypowiadał raczej z zadowoleniem o rządach Ewy Kopacz. Nowej władzy radzi, by nie "kołysała" gospodarką i wprowadzała tylko dobre, spokojne zmiany. Nie można bowiem wszystkiego zrobić od razu. O nowych ministrach prezes NBP wypowiadał się z umiarem. Wicepremiera Mateusza Morawieckiego zna osobiście i wie, że "nie bał się on i w przeszłości podnoszenia spraw społecznych znacznie za opłotki banku wychodzących" (gdy był szefem BZ WBK). Jakkolwiek Belka zauważa, że będzie on przecież w rządzie realizował pomysły PiS a nie swoje.

Jego zdaniem budżet nie jest w stanie udźwignąć projektów typu 500 zł na dziecko i nowej, wyższej kwoty od podatku. Belka nie wierzy też w poprawę ściągalności podatków. Uważa on, że oszuści zawsze byli i będą. Zasugerował, że być może można by było podnieść dla banków stawkę CIT. Ostrzega on też przed przekroczeniem nowych progów budżetowych, które ustawowo zmusiłyby nasz kraj do wprowadzenia drastycznych rozwiązań.

W kwestii podatków dla sklepów wielkopowierzchniowych (supermarketów) twierdzi, że zostaną one przerzucone na klientów poprzez wyższe ceny. Wielkie sieci, jego zdaniem, już i tak bazują na niskich marżach i nie mają pola manewru. Belka nie wierzy też, że PiS-owi uda się ukrócić wyprowadzanie zysków za granicę przez wielkie korporacje. Nie wyobraża on sobie jak można by obecnie temu zaradzić.


Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki