Już nawet za granicą piszą, że Kaczyński jest szarą eminencją polskiej polityki. Mocna analiza w "Financial Times'

"Financial Times" uważa, że Kaczyński sprawuje władzę zza tronu.
"Financial Times" uważa, że Kaczyński sprawuje władzę zza tronu. Fot. Screen z Twittera / FT Weekend Magazine
"Financial Times" niejednokrotnie krytykował politykę realizowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Brytyjski dziennik zarzucał już partii Kaczyńskiego, że psuje reputację Polski oraz porównywał jego ugrupowanie do węgierskiego Fideszu. Teraz gazeta postanowiła zrobić dokładną analizę samego prezesa. Zrobiła to w oparciu o przeprowadzony z Kaczyńskim wywiad.

Już sam tytuł nie pozostawia cienia wątpliwości jak zostanie przedstawiony w tekście Jarosław Kaczyński. Prezes PiS został nazwany w artykule "kingmaker", co odpowiada poniekąd polskiemu pojęciu "szarej eminencji". Henry Foy, autor tekstu, który przeprowadził wywiad z Kaczyńskim sugeruje, że władza w Polsce jest dziś sprawowana zza tronu.

Dziennikarz "FT" zaczyna swoje wywody od stwierdzenia, że prezydent i premier działają dziś pod dyktando prezesa PiS, który może w ten sposób realizować swoje nacjonalistyczne ambicje. Foy powołuje się na jeden z przeprowadzonych w tym miesiącu sondaży, w którym 55 proc. respondentów uznało, że to Kaczyński realnie kieruje polityką Polski.

Autor podsumował również pierwsze 100 dni nowego rządu. "Nowe przepisy dały jego partii (Jarosława Kaczyńskiego – przyp. redakcji) kontrolę nad mediami publicznymi i służbami, sprawiły też że prokuratura trafiła pod komendę parlamentu" – napisał Foy.
"FT" zaznacza, że z punktu widzenia Kaczyńskiego byli komunistyczni prominenci wciąż mają swoje wpływy w sferze publicznej. Foy przypomina ostatnie spięcia z UE, dodając że za wrogów numer jeden w Europie PiS uważa Niemcy oraz Rosję.


Foy stwierdza, że Kaczyński jest demagogiem stosującym populistyczne i nacjonalistyczne hasła. Dziennikarz przypomniał o głównym projekcie partii "Rodzina 500+" oraz wypowiedzi prezesa PiS, który przekonywał, że "atak na Kościół jest atakiem na Polskę".

"FT" wspomniało ponadto o polityce migracyjnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. "Jesienią ubiegłego roku ostrzegał (Jarosław Kaczyński – przyp. redakcji) wyborców przed niebezpieczeństwem powodzi uchodźców do Europy, którzy przyniosą ze sobą pasożyty i choroby". Dziennik wymienił też najważniejsze wydarzenia w życiorysie prezesa PiS. Wspomniano też o... jego roli w filmie "O dwóch takich, co ukradli księżyc", gdzie wystąpił ze swoim bratem bliźniakiem.

źródło: "Financial Times"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...