Dostęp do antykoncepcji dla wszystkich kobiet. Kalifornia znosi recepty i próg wiekowy

Po zniesieniu recept i ograniczenia wiekowego jedyną barierą w dostępie do antykoncepcji dla kobiet i dziewcząt w Kalifornii może być cena.
Po zniesieniu recept i ograniczenia wiekowego jedyną barierą w dostępie do antykoncepcji dla kobiet i dziewcząt w Kalifornii może być cena. fot. Shutterstock
Z początkiem kwietnia 2016 r. kobiety i dziewczęta w Kalifornii zyskały łatwiejszy dostęp do antykoncepcji. Nie potrzebują już recepty od lekarza, by zaopatrzyć się w środki zapobiegające niechcianej ciąży. Kalifornijscy prawodawcy znieśli też próg wiekowy dla klientek kupujących antykoncepcję.


– Im łatwiejszy ludzie mają dostęp do leków, tym bardziej prawdopodobne, że w razie potrzeby je zastosują – mówi Sarah McBane, prezeska Kalifornijskiego Stowarzyszenia Farmaceutów. Dzięki nowemu prawu kobiety i dziewczyny będą mogły kupić plastry, pigułki i spirale antykoncepcyjne bez recepty lekarskiej.

Podobne prawo obowiązuje już od 30 lat w Waszyngtonie i od zeszłego roku w Oregonie. Do wprowadzenia takich przepisów szykują się Hawaje, Nowy Meksyk i Alaska. Zdaniem wielu ekspertów czas potrzebny na odbycie wizyty lekarskiej ograniczał dostęp pacjentek do antykoncepcji.

Inni z kolei martwią się, że nie musząc odwiedzać ginekologa po receptę na środki zapobiegające niechcianej ciąży kobiety i dziewczęta w Kalifornii zaniedbają inne aspekty zdrowia reprodukcyjnego, takie jak np. wykonywanie cytologii. Na takie stwierdzenie pada jednak odpowiedź, że antykoncepcja, która pozwala kobietom kontrolować swoją płodność, nie powinna być zakładniczką w relacjach między lekarzem a kobietą.


W Polsce antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko na receptę. Wyjątkiem jest pigułka awaryjna, która musi być zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku lub gwałcie. Antykoncepcja awaryjna od roku jest dostępna w Polsce bez recepty, podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej. Jednak minister zdrowia rządu PiS planuje wprowadzenie recepty na tę pigułkę, co znacznie wydłuży czas jej zdobycia, a tym samym obniży jej skuteczność antykoncepcyjną.

źródło: Los Angeles Times

Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"