Nie dowierzaj pogodynkom. Sprawdź sam, jaka będzie pogoda. Zdradzamy niezawodne sposoby

Nie potrzebna jest własna stacja meteorologiczna, aby prognozować pogodę. Wystarczy internet i dostęp do odpowiedniej aplikacji.
Nie potrzebna jest własna stacja meteorologiczna, aby prognozować pogodę. Wystarczy internet i dostęp do odpowiedniej aplikacji. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Nie pojechałeś na weekendowy wypad, bo miało padać? Zostałeś w domu, a tymczasem twoi znajomi chwalą się na fejsie zdjęciami z plaży. Nie dowierzaj w ogólne prognozy pogody. Jest kilka aplikacji, które rozwieją wątpliwości, jaką pogodę zastaniesz na miejscu wyjazdu.


W okresie wakacji najczęściej zadawanym pytaniem jest: – Jaka będzie pogoda?

No i szukający odpowiedzi włączają telewizję.

– W całej Polsce będą przelotne opady – pada z ust ładnej pogodynki, która ostatnio dodaje: – Nie mamy dobrych wieści dla urlopowiczów. W sobotę i niedzielę mogą wystąpić lokalne burze.

Tak ogólnie sformułowane prognozy pogody mogą odstraszyć przed wypadem.

– Nie przejmuję się takimi przewidywaniami. Zauważyłem, że moi znajomi często zostają w domu, bo zawierzyli pogodynce, a ja śmigam na swoją Warmię. Pogodę sprawdzam na aplikacji, która pokazuje, jakie warunki atmosferyczne są w danym punkcie. Dokładnie na mojej działce – komentuje mieszkaniec Warszawy, którego pogodą interesuje się również z powodu motocyklowej pasji.


Dlatego podpowiadamy serwisy i aplikacje, które mogą przydać się na wakacje. Dociekliwi i miłośnicy meteorologii znajdą tam więcej informacji, niż w krótkim serwisie telewizyjnym. Zostań sam sobie synoptykiem!

Oni mają swoją siatkę

Meteo.pl – czyli Numeryczna Prognoza Pogody. To nie tylko strona internetowa, bowiem dostępna jest też wersja mobilna oraz na Facebooku! Komputery wyliczają prognozę pogodę niemal dla każdego punktu w Polsce. Dokładniej do obszaru o wymiarach 4x4 km. Numeryczną Prognozę Pogody przygotowuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM).
Do analizy danych wykorzystuje dwa modele numeryczne, opracowane przez brytyjską służbę meteorologiczną oraz US Naval Research Laboratory. Model UM liczony jest 4 razy na dobę. Do tej strony dołączony został nowy serwis, mapy.meteo.pl. Na niej można nawet śledzić przesuwające się nad Polską chmury.

Przygotowują prognozy dla lotnictwa

Pogodynka.pl – na Facebooku polubiło 42 tys. osób. Ten serwis przygotowuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Instytut na co dzień opracowuje ogólne i specjalistyczne prognozy pogody. Jak zapewnia na swojej stronie, w tym celu analizuje dane z wszelkich systemów dostępnych w ramach Globalnego Systemu Obserwacyjnego Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Prognozy pogody są sporządzane na podstawie wyników numerycznych modeli. Jego biura odpowiadają m.in. za przekazywanie informacji meteorologicznych dla lotnictwa. Na stronie znajdziemy prognozy pogody m.in. dla żeglarzy, czy rolników. Pogodynka.pl podaje też ostrzeżenia meteorologiczne, np. dziś przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski.

Dla dowolnego punktu na świecie

AccuWeather.com – to strona amerykańskiej firmy, która się chwali, że zaglądają na nią miliardy ludzi na całym świecie. Zapewniają, że podaje najdokładniejszą prognozę w dowolnym punkcie świata. Osoby, które pierwszy raz zaglądają na serwis, mogą być zaskoczone opisami w języku angielskim i temperatura podawaną ws topniach Fahrenheita. Z prawej strony mamy możliwość zmiany tych opcji.
Synoptycy tego serwisu obok zwykłego pomiaru temperatury podają, tzw. odczuwalną. Do pobrania jest także aplikacja mobilna.

Podpowiadają, jak się ubrać

TwojaPogoda.pl – chwali się, że od lat są jednym z najczęściej odwiedzanych serwisów pogodowych w polskim internecie. Dziś informują użytkowników, że niestety – koniec z gorącym latem. Teraz czeka nas pogoda, jaką serwis wcześniej przewidywał. Niemniej, na stronie są jeszcze specjalne zakładki dla plażowiczów. Znajdują się tam ostrzeżenia, w których dniach unikać opalania, bo będzie silne promieniowanie UV. Ciekawostką są specjalne prognozy dla biegaczy.
Proste ikonki instruują, w co miłośnik joggingu powinien się ubrać. W środę, o godz. 17, najlepiej w spodnie i bluzę, bowiem będzie padało i zrobi się chłodno, 13 stopni Celsjusza. Serwis oferuje też wersję dla właścicieli smartfonów.

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem