Prof. Zoll na nadzwyczajnym kongresie sędziów: Język Kaczyńskiego jest typowy dla systemów totalitarnych

W Warszawie trwa Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich.
W Warszawie trwa Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Fot. Screen z twitter.com/iustitia_warsaw
Sędziowie zwołali kongres, na którym poruszają m.in. kwestię traktowania Trybunału Konstytucyjnego przez obecną władzę i niezależność sądów. Zaproszono prezydent Dudę i premier Beatę Szydło, gośćmi mogli też być minister sprawiedliwości czy Marszałek Senatu. Zaproszenia nie przyjęli.


– My nie jesteśmy politykami. Sędziowie nie są politykami opozycji. Nie są mafią, nie są grupą kolesiów, która broni poprzedniego systemu czy własnych stołków i przywilejów – mówiła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do określenia, jakie sędziom nadała rzecznik PiS Beata Mazurek. – Jedyne, czego mamy prawo, ale i obowiązek bronić, to państwo prawa – zaznaczyła Gersdorf.

Andrzej Rzepliński przed rozpoczęciem kongresu powiedział, że "władza próbuje zdestabilizować pozycję ustrojową sędziów". I jak wyjaśnił, ich spotkanie odbywa się po to, by nie pozwalać na kontynuację tego typu działań. Później odniósł się do nieobecności przedstawicieli władzy, w tym Andrzeja Dudy i Beaty Szydło. – Jako obywatel, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego żałuję, że ich nie ma. Na pewno czekałoby ich tutaj bardzo dobre przyjęcie. Tu nikt nie jest wrogo nastawiony – podkreślił prezes TK. Ale sędziowie, dodał, również są suwerenem - chętnie tak wspominanym przez PiS. – Wydają wyroki w imieniu suwerena – usłyszeli zgromadzeni na kongresie.
– W wypowiedziach niektórych prominentów obecnej władzy, szczególnie w wypowiedziach pana Jarosława Kaczyńskiego, można odnaleźć język typowy dla systemów totalitarnych – taką ocenę wydał z kolei prof. Andrzej Zoll. – Walkę przeciwko wprowadzeniu zasady jednolitej władzy państwowej, przeciwko rządom stojących ponad prawem decydentów partyjnych, przeciwko powrotowi do czasów PRL z wyrażoną w ówczesnej konstytucji naczelną władzą Sejmu i faktycznym władztwem biura politycznego z pierwszym sekretarzem partii – przekonywał były prezes TK i były RPO.
Zabrakło przedstawiciele partii rządzącej, chętnie za to udział w wydarzeniu biorą politycy innych ugrupowań - m.in. Sławomir Neumann i Ryszard Petru, czy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Kongres współorganizują Krajowa Rada Sądownicza, Stowarzyszenia: Sędziów Polskich "Iustitia", Sędziów "Themis", Sędziów Rodzinnych w Polsce i Sędziów Rodzinnych "Pro Familia".


źródło: tvn24.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać