Wiedział, że może być nielegalna, ale i tak podpisał. Ta ekspertyza rozwiewa złudzenia. Zamówiła ją kancelaria... Dudy

Wiedział, ale podpisał. Kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę prawą, która rozwiewa złudzeń, co do legalności ustawy budżetowej.
Wiedział, ale podpisał. Kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę prawą, która rozwiewa złudzeń, co do legalności ustawy budżetowej. Fot. Adam Stepień / Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której uchwalenie budziło kontrowersje. Posłowie opozycji twierdzą, że nie było wymaganego kworum. Nie mogli składać wniosków. Ekspert dla Kancelarii Prezydenta napisał: – Ustawa podjęta w taki sposób może być zakwalifikowana jako uchwalona niezgodnie z konstytucją – opisuje "Gazeta Wyborcza".


Prezydent Andrzej Duda słynie z lekkiego pióra, zwłaszcza do podpisywania ustaw. Tym razem swoim podpisem uwiarygodnił ustawę, której uchwalenie budziło wątpliwości i ogromne emocje. Pisaliśmy o przepychankach w Sali Kolumnowej.

Na początku stycznia Kancelaria zamówiła opinię prawną u Dariusza Dudka, m.in. dawnego prawnika Lecha Kaczyńskiego. Chcieli dowiedzieć się, czy uniemożliwienie składania wniosków ma wpływ na uchwalenie ustawy, powodując jej niezgodność z konstytucją. W swojej opinii profesor nie rozstrzyga, czy doszło do złamania prawa podczas głosowania nad budżetem. Ale... jego opinia nie zostawia wątpliwości. Napisał – "Niezależnie od przedmiotu i celu wniosków bezprawne pozbawienie ich autorów możliwości aktywnego uczestnictwa w kulminacyjnej fazie postępowania ustawodawczego może być uznane za naruszenie reguł konstytucyjnych".

Prezydent nie miał jednak wątpliwości i podpisał ustawę wbrew tej wyraźnej opinii. "Wyborcza" zapytała kancelarię o tą dość zaskakującą sytuację. W odpowiedzi kancelaria skomentowała, że opinia Dudka odnosiła się generalnie do problemu prawnego, nie zaś konkretnie ustawy budżetowej.


Niestety, w Sali Kolumnowej została przyjęta nie tylko ustawa budżetowa. Posłowie PiS klepali nowe prawo nie do końca wiedząc co to jest, i czy mają wymagane kworum.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"